Черешата не понася подпочвени води, кайсия и смокиня растат на варовик

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако сте решили да засадите овощен вид в двора си, то трябва да се съобразите с много фактори – подпочвени води, климат, почва. Всъщност теренът е основният фактор, от който зависи растежът, родовитостта и дълголетието на овощните растения. В почвата се развива кореновата система, с която те се прикрепват, за да растат в изправено положение, и откъдето черпят жизнено необходимите  вода, хранителни вещества и кислород. Колкото по-добри са условията за развитието на корените, толкова по-добре се развиват и плододават растенията. Почвените условия за развитие на корените, а оттам  и на цялото растение, са: наличието на влага, хранителни вещества, въздух, подходяща температура и химическа реакция на почвения разтвор. Повечето от тях са свързани с механичния състав на почвата, мощността и пропускливостта на почвения хоризонт и агротехническите мероприятия за нейното поддържане в овощната градина.

Влажността на почвата е един от основните фактори, от който зависи животът на овощните растения. Както много сухите, така и преовлажнените почви се отразяват неблагоприятно върху растежа и плододаването. Оптималната влажност на почвата трябва да бъде около 75-85% от пределната полска влагоемкост.

Въздушният режим и температурата на почвата до голяма степен влияят върху развитието на кореновата система, а оттам и на цялото растение. При влошена въздухопропускливост се получава задушаване на корените, което може да доведе до загиване на растенията. Това най-често се получава при преовлажняване, а понякога при затревяване и нередовни обработки. Особено чувствителни към задушаване са кайсията, прасковата и черешата.

Леките терени са за предпочитане

Механичният състав на почвата също оказва влияние на растенията. При по-лек механичен състав почвите са по-добре аерирани и са по-топли, но имат по-лошо влагозадържане. Във връзка с това в планинските райони, където валежите са повече и изпарението е по-слабо, по-подходящи за овощни градини са по-леките и пропускливи почви. В по-топлите и с по-малко валежи райони глинестите и по-влагоемки почви са за предпочитане.

Не облагородявайте засолените места

Неподходящи за овощни градини са засолените и заблатени почви. Химическият състав на почвата също оказва съществено влияние върху растенията. Повечето видове се развиват най-добре при неутрални до слабо кисели почви. Бадемът, кайсията, смокинята, черешата и вишната, присадени върху махалебка, се развиват добре и при слабо варовити почви. Особено чувствителни към тях са прасковата, присадена върху праскова и крушата, присадена върху дюля.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА