Броят на кошерите в ЕС с 12% повече за две години

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Броят на пчелните семейства в Европейския съюз възлиза на 15,7 млн. броя в края на 2015 г., когато завърши двугодишният период на действие на мерките за подкрепа на сектора в рамките на Общата селскостопанска политика на ЕС. При това този брой се увеличава продължително и с над 12% в сравнение с предходния период на подкрепа от 2011 г. на 2013 г. Подпомагането възлизаше на стойност 33 млн. евро на година. Това се казва в подробен доклад на Европейската комисия по темата, който се прави на период от 3 години.

med_bees_pcheli
Испания получава най-много средства за развитие на пчеларството си

В същото време броят на пчеларите в Общността е намалял с 4% към 2015 г. Преобладават малките по размер пчелари, 96% от които имат по-малко от 150 пчелни семейства. Европейският съюз подкрепя отглеждането на пчели чрез национални програми за сектора, чиято цел е да се подобрят условията за производство и маркетинг на мед и пчелни продукти като цяло. Това включва мерки като подобряване здравето на пчелите или техническа подкрепа за пчеларите. Докладът дава и информация за разпределението на бюджета от 33 млн. евро между различните страни-членки. Най-високи дялове имат Испания с 16%, Франция с 11% и Румъния с 10%, докато България има дял от 3,34%.

Британците плащат най-много за мед

С продукция от около 250 000 тона годишно ЕС е вторият по големина производител на пчелен мед в света след Китай.

ЕС не произвежда достатъчно пчелен мед, за да покрива собственото си потребление. През 2015 г. процентът на самостоятелно задоволяване на потребностите е около 60 %.

Държавите членки с най-голямо производство на пчелен мед са Румъния, Испания, Унгария, Германия и Италия. Петте държави членки с най-много пчелни кошери се намират предимно в южната част на ЕС: Испания, Франция, Гърция, Румъния и Италия.

honey-5732_1280
Медът от производител е най-скъп във Великобритания

Цените на пчелния мед варират значително в зависимост от качеството и мястото на продажба. Ценовият обхват при многоцветния пчелен мед е в диапазона от 2,54 EUR/kg в Полша за многоцветен пчелен мед, продаван наливно при търговци на едро, до 15,18 EUR/kg за мед, продаван на мястото на производство в Обединеното кралство.

ЕС е най-големият вносител на пчелен мед в света и с всяка изминала година вносът в ЕС се увеличава. През 2015 г. вносът на пчелен мед в ЕС е в размер на приблизително 200 000 тона, като по обем това количество представлява около 75 % от общото производство на ЕС. Половината от този внос е от Китай (около 100 000 тона). Другите два основни доставчика са Мексико и Украйна. Пчелният мед, който се внася от трети държави, е много по-евтин от произвеждания в ЕС. През 2015 г. средната цена на вноса за единица продукция за пчелен мед от Китай е 1,64 EUR/kg, а средната цена за ЕС на многоцветния пчелен мед, продаван наливно при търговци на едро, е 3,78 EUR/kg. За производителите в ЕС е трудно да се конкурират с вносния пчелен мед поради по-високите производствени разходи.

През 2015 г. износът на пчелен мед от ЕС е в размер на приблизително 20 000 тона, като по обем това количество представлява около 8 % от общото производство на ЕС. ЕС изнася главно за пазари, на които се търси висококачествен пчелен мед, като Швейцария, Саудитска Арабия, Япония, САЩ и Канада. През 2015 г. средната експортна цена на единица продукция за пчелен мед е 5,77 EUR/kg.

Мерки за подкрепа

Мерките за подкрепа на сектора бяха създадени в рамките на реформата на ОСП през 2013 г. и включват мерки за настоящия програмен период. Те са свързани предимно със здравето на пчелите и качеството на меда, и са следните:

Техническа помощ насочена към повишаване на ефективността на производството и предлагането на пазара чрез използването на по-добри техники. Тя включва организирането на курсове за основно обучение за навлизащи в професията и продължаващо образование за опитни пчелари и ръководители на сдружения или кооперации.

агро новини земеделие
Специална мярка в европейската програма е отделена за борба с вароатозата

С мярката за предпазване от вароатозата се цели да се упражнява контрол върху заразяването на пчелните кошери с този ендемичен паразит.

Помощта по мярката за рационализиране на подвижното пчеларство е предвидена да подпомага работата по придвижване на пчелните кошери в Съюза, както и предоставянето на места за пчеларите през сезона на цъфтеж.

Мерките за подпомагане на извършването на анализ на пчелния мед имат за цел да подобрят предлагането на пазара на пчелен мед.

Подновяването на пчелните кошери дава възможност за частично компенсиране на загубите на пчели и съответно за избягване на спадове в производството; мярката може да включва финансиране на дейности за насърчаване на производството на пчелни майки и закупуването на пчелни колонии.

Предоставената по този регламент възможност за включване в програмите за пчеларство на специфични проекти, насочени към приложни изследвания за подобряване на качеството на пчелния мед, както и разпространението на резултатите от тези проекти, може да спомогне за увеличаване на познанията на производителите за специфични пчеларски практики.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА