Днес се провежда консултативен съвет по рибарство в Министерство на земеделието и храните. На него ще бъдат обсъдени предлаганите от браншовия сектор промени в подзаконовата нормативна уредба. Представителите на сладководното рибовъдство искат да се разгледат внимателно наредбите за регистрацията на животновъдните обекти в частта за аквакултурите и за технологичната схема на производството. Браншовиците искат ясно разграничаване на функциите на различните институции, регулиращи сектора.
От асоциация „БГ ФИШ“ пък излязоха с предложения да обсъдят темата за проблемите при добива, окачествяването, пречистването, опаковането, етикетиране и експедирането на пясъчни миди.Според асоциацията липсва мониторинг на водите за добив на двучерупчести, морето не е картирано и няма трайно маркирани и класифициране на зоните за добив на пясъчна мида от компетентният орган-БАБХ. Всички срокове съгласно регламентите на ЕО са изтекли. Липсват лабораторните изследвания на необходимото европейско ниво за всички биотоксини съгласно Регламента 853/2004. Това възпрепятства окачествяването на мидите и затруднява българските оператори.
Пред “Агрозона” председателят на асоциацията Йордан Господинов коментира, че специално при бялата мида липсата на регламент за добив ни лишава от много богат ресурс. „Сегашни правила няма – има забрана за лов на бяла мида с всички видове уреди, а без тях не може да се лови. Всичко, което плува в морето или е заровено на дъното трябва да се лови с някакъв уред. Някои хващат с водолазен способ, но това е аматьорска работа, не е предназначено за промишлени количества“, коментира Господинов.