„Грийнпийс България” алармира, че Черноморието се превръща в бунище
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) получи необичайна подарък – голяма шамандура, оставена пред входа на сградата. Този провокативен жест е част от кампания на “Грийнпийс България” и цели да привлече внимание към сериозния проблем с изоставените мидени ферми по Черноморието.
Шамандурата, донесена от Маслен нос, символизира бездействието на институциите и екологичната катастрофа, която се случва под повърхността на морето. Изоставените мидени ферми, с всичките си въжета и конструкции, се превръщат в подводни сметища, които замърсяват водата и унищожават морския живот.
“Тук сме с една петиция, която е подкрепена от 15 000 души. Тя е за искане за морски резервати и за обявяването на първия изцяло морски резерват, както и за международни политики за опазване на морето. Заедно с петицията донесохме една изненада за МОСВ. Тази изненада всъщност е един пословичен пример за безхаберието към всички морски проблеми”, заяви за БНТ Мартин Тодоров, “Грийнпийс България”.
“Това са изоставени мидени ферми, въжета, колектори. Всички тези въжета замърсяват, буквално са превзели мястото. И няма как всички обитатели на морето, чийто дом всъщност си е то, да живеят спокойно заради това, че има някакви замърсители на практика”, споделя Кремена Ватева от “Грийнпийс България”.
Проблемът е комплексен и дългогодишен.
След като мидените ферми излизат от употреба, а собствениците им фалират, отговорността за премахването на съоръженията остава неясна. Институциите си прехвърлят отговорността, а морето страда.
“Фалитите са в резултат на това, че огромно количество бракониерска мида се предлага на пазара. 10 тона на ден се предлагат през активният курортен сезон. Това е едно от местата, където бракониерската мида процъфтява. Една голяма част от търговците на миди по пазара, по борсите, които идват тук и купуват бракониерска мида”, разясни Николай Георгиев – управител на мидена ферма.
„Това не са култивирани миди, определено. Много по-тъмни са от тях. Контрабандни са – със сигурност. Иначе няма как да са на тази цена. Не и ако са минали през пречиствателен център, от където излизат с уверение, че са чисти от ешерихия коли и салмонеза. Нямат и задължителните непромокаеми етикети, които са гаранция, че продукцията е чиста,“ обяснява Георгиев.
“Грийнпийс” настоява за създаването на морски резервати, за да се защити биоразнообразието и да се предотврати подобни екологични катастрофи. Организацията е събрала над 15 000 подписа в подкрепа на тази инициатива.