До края на септември разписват изискване всички добивани диви миди да минават през пречистване

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Явор Гечев: Има потенциал за развитие при отглеждането на аквакултури не само в Черно море, но и по р. Дунав

На заседание на Консултативния съвет по рибарство е постигнато споразумение до края на септември, с промяна на разпоредбите, да бъде разписано изискване всички добивани диви миди да минават през пречистване. В рамките на срещата бе коментирана и темата за квалифициране на районите за добив на двучерупчести – миди и стриди.

Относно Програмата за морско дело и рибарство министърът на земеделието Явор Гечев посочи, че насоките са правилни, но има пропуски при планирането преди подготовката й. Според него има потенциал за развитие при отглеждането на аквакултури не само в Черно море, но и по р. Дунав  и във вътрешността на страната. „В рибарството има опити за коопериране и можем да развиваме това занапред“, отбеляза аграрният министър.

„Планът е амбициозен, но ще направим всичко възможно в рамките на мандата на сегашното ръководство на министерството. Надяваме се след това вие да следите за изпълнението. В лицето на държавата имате партньор“, подчерта министър Гечев. И допълни, че служебните кабинети работят бързо, защото са съставени от експерти. 

Обмисля ли се държавата да си върне стопанисването на рибарското пристанище в Аспарухово?

Представителите на бранша поставиха въпроса какви са възможностите и обмисля ли се държавата да си върне стопанисването на рибарското пристанище в Аспарухово. Земеделският министър отговори, че въпросът не е проучван и в следващите дни ще бъде възложена проверка за това какви са вариантите.

Актуалното състояние на „Рибни ресурси“ ЕООД бе представено от управителя на дружеството Георги Тодоров. Той информира, че в момента капиталът му е близо 9,5 млн. лева, като има натрупани загуби от местни данъци и такси, и амортизационни. По думите му дружеството е натоварено с активи, които не генерират финансов ресурс.

Визията на държавното дружество е да подобри условията и сигурността на двете пристанища, на които е оператор – Созопол и Балчик. Допълнително „Рибни ресурси“ ЕООД се подготвя да бъде бенефициент по ПМДРА през следващия програмен период. За Созопол е планиран проект за удължаване на кейовата зона, а за Балчик – цялостна реконструкция на пристанищната зона. Участниците в съвета решиха в срок до 10 работни дни да се предостави актуална информация за състоянието на имотите на „Рибни ресурси“ ЕООД.

Бе постигнато и споразумение до края на септември, с промяна на разпоредбите, да бъде разписано изискване всички добивани диви миди да минават през пречистване. В рамките на срещата бе коментирана и темата за квалифициране на районите за добив на двучерупчести – миди и стриди.

Изготвяне анализ за нуждите и дефицитите на сектора

„В сектор „Рибарство“ ще работим с ясен анализ и целеви проекти“, заяви Гечев пред Консултативния съвет по рибарството.

„Ще възложим изследване за сектора, за да идентифицираме нуждите и дефицитите по отношение на инфраструктурата. Предвиждаме да заложим целеви проекти в бъдещата Програма за морско дело, рибарство и аквакултури (ПМДРА)”, допълни министър Гечев. Той уточни, че чрез проучването ще се изясни какви конкретни дейности трябва да предприеме държавата.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА