Близо 7 хил. ракети са изстреляли от ИАБГ от началото на сезона за градозащита

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Фермерите имат право на обезщетение от държавата, единствено ако площите им са на 100% пропаднали

“За тази година са проведени 158 въздействия, обработени 739 клетки и са изстреляни 6839 ракети. През изминалата година са проведени 175 въздействия. Обработени са 834 клетки и са изстреляни 7365 противоградови ракети. Двете години са сходни – разликата не е толкова голяма. Миналата година се стреляше по-често, но градоносните облаци имаха по-малък интензитет и по-голяма честота, а тази година се наблюдават и суперклетки”, споделя директорът на Агенцията за борба с градушките Ваньо Славеев за БНР и дава пример за суперклетка с градоносният облак над Хасково, нанесъл тежки поражения:

„На 100% са поразени само 80 декара и те са именно тези в Хасково. В останалите територии няма кой знае какви поражения, независимо че се преекспонира със случая в Раковски. В населеното място има поражения, но в обработваемите земи са минимални. Колегите там са си свършили работата, но в населените места няма как да работим“, добавя Славеев, като споделя, че агенцията разполага с още 11 хиляди ракети и смята, че те ще бъдат напълно достатъчни за годината.

взаимоспомагателен фонд, градозащита, Agrozona.bgГрадозащита със самолетен способ

„Процедурата за самолетния способ за Североиточна България в момента е на етап „отправена покана към фирмата за сключване на договор“.  След няколко дена изтича 14-дневният срок за обжалване и, в продължение на един месец, трябва да се сключи договор с фирмата. Имайте предвид, че пандемията забави самата процедура, тъй като бяха удължени определени срокове от ЗОП. Изпитваме притеснение, понеже фирмата ще разчита на аржентински пилоти и метеоролози, а там в момента е зима и пандемията е в разгара си…“, коментира Славеев, като допълва, че  27 юли е новата крайна дата за сключване на договор.

В Европа само две държави – Австрия и Германия, извършват защита със самолетен способ. Поради тази причина на континета ни няма достатъчно фирми, които да извършват такава дейност и затова страната ни се е насочила към аржентински пилоти и метеоролози. В Аржентина първоначално са сключили договор с американска фирма, която извършва градозащитата, а в продължение на няколко години са обучили свои пилоти и започнали да го правят самостоятелно. Такъв опит иска да почерпи и България.

Дори и на отлични пилоти обаче са необходими две-три години обучение, за да извършват подобна дейност, допълва директорът на Агенция „Борба с градушките“.

Пилотния проект ще бъде на стойност около 3 млн. лева

“С ДДС – около 3 милиона лева. Това е максималната сума, но тя не е крайна, тъй като се отчита броят на палките и пиропатроните, които са изразходени, както и нальотът от часове”, коментира Славеев. Фирмата разполага с 4 новозакупени самолета, които в момента сертифицира в Австрия.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА