Близо 2500 ветеринари и животновъди бяха обучени по време на Националната обучителна кампания на МЗХ и БАБХ

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

„По време на Националната обучителна кампания, провеждана от Министерство на земеделието и храните и Българска агенция по безопасност на храните, обучихме близо 2500 ветеринари и животновъди от цялата страна.“ Това каза заместник изпълнителният директор на Българска агенция по безопасност на храните, д-р Дамян Миков на последната среща от кампанията в град Русе, съобщават от пресцентъра на ведомството.

„Здравината на връзката фермер-ветеринарен лекар-официален ветеринарен лекар трябва да е много силна, за да можем да действаме адекватно и навреме при възникване на епизоотично огнище“, каза д-р Миков пред над 60 фермери и ветеринари от Област Русе. Той представи епизоотичната обстановка в страната и на Балканите и запозна присъстващите със симптомите на болестите по животните актуални за България и тези, които се разпространяват в Гърция и Турция – шап, заразен нодуларен дерматит и шарка по дребните преживни животни.

„След случаите на антракс и бруцелоза през тази година направихме изводи, че хората не знаят добре задълженията си и не познават добре законодателството. С тази кампания имахме за цел да ги запознаем подробно за тези техни задължения”, каза д-р Миков. Той припомни, че обучителните срещи стартираха на 30 септември от граничещите с Турция и Гърция области, където е и най-голям рискът от навлизането на екзотични заболявания. По думите му, интересът към кампанията в отделните области на страната е различен. „В районите, които са имали проблеми с тежки заболявания като шап, интересът беше много по-голям, отколкото тези, в които това не се е случвало”, коментира изпълнителният директор на БАБХ.

„Промените в законодателството трябва да имат дисциплиниращ ефект и да се даде гаранция на потребителите в България, че консумират безопасна храна ”, добави д-р Миков. Той уточни, че едно от най-честите нарушения, които фермерите извършват при отглеждането на селскостопански животни е неглижирането на задълженията им по отношение на идентификацията, която е гаранция за хората, че продуктите отговорят на необходимите условия. Има нарушения, свързани с отглеждането и храненето на животните, които също не са малко.

Националната обучителна кампания за болестите по животните и представяне на промените в Закона за ветеринарномедицинската дейност, епизоотичната обстановка в страната и на Балканите, регионална политика и поземлени отношения, провеждана от Министерство на земеделието и храните и Българска агенция по безопасност на храните продължи две седмици, като във всяка една от 28-те области на страната се проведе обучителна среща.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА