Бизнесът със стевия – сладък, но все още много малък

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
8 Минути

Над 12 000 лева може да се изкарат от декар, насаден с тропическото растение

Стевията вече не е екзотика. Всеки човек, който има проблеми с гликемичния си индекс или просто държи на здравословното хранене познава предимствата на това растение. Познава обаче и високата му цена. Вероятно малцина знаят, че в нашата страна се работи активно със стевията и вече има регистриран български сорт.

„Към посадъчен материал от стевия в момента има интерес предимно от физически лица“, споделя за „Агрозона“ доц. д-р Станимир Енчев от Земеделския институт в Шумен. Задно със свои колеги той е автор на първия български сорт стевия, който носи името „Стела“. В института има запитвания от цялата страна, става ясно от думите му. Клиентите търсят както суха маса, така и разсад. Интересуват се хора, които искат да направят малки насаждения. Стевията е изключително трудоемка култура, затова търсенето за посадъчен материал е предимно за декар-два. Всичко, свързано с това растение, е само ръчен труд. Есенно време коренищата се прибират в хранилища, през пролетта се изкарват и отново се засаждат. Това се налага, тъй като стевията е тропично растение, което в условията на нашия климат не може да изкара зимния период. „Изключително капризна култура, тя не може да понася дори сланите. Затова се изкарва напролет на полето, след като преминат опасностите от слани, есента пък трябва да се прибере преди падането на първите слани. Няма как да бъде по друг начин, като се отчита, че културата произхожда от района на Екватора“, разказва доц. Енчев. Всички знаем, че използването на стевията при хората дава изключително добри резултати. В института обаче се правят опити стъблата и обезлистените клони на стевията да се дават като добавка към храната на животните. Резултатите при храненето на прасетата са много добри, въпреки че все още не са излезли окончателните резултати, разбираме от доц. Енчев.

Разузнавачи ни „снабдили“ със сладката билка

Създаването на български сорт е резултат от много продължителна работа, която в института започва още през 80-те години на миналия век, далеч преди стевията да стане модерна не само у нас, а и в целия свят. Изследването на стевията у нас е стартирало, когато е търсена алтернатива не само на захарното цвекло, но и на захарта изобщо. Нашите учени достигат до сладката билка по линията на научно-техническото разузнаване. В този период от време стевията е забранена за използване, като това е резултат от натиска от големите концерни-производители на захар, тъй като се страхували от нея като конкуренция на традиционния продукт. През 2008 г. обаче окончателно се доказва, че тя е безвредна, бързо намира своето място в храненето на хората и започва да се използва като заместител на захарта.

Въпреки че у нас се работи със стевията от 80-те години и са постигнати известни резултати, с промените през 1989 г. финансирането намалява силно, което се отразява и на резултатите. На практика чак след 2009 г., когато официално са излезли резултатите и тя е разрешена за употреба, от започва отново засилена дейност и у нас. Реализирани са два проекта за български сорт стевия.

Алтернатива на тютюна, но не съвсем

В момента в световен мащаб има огромен пазар за стевия, затова е възможно тя да осигури доходи на хората, които се занимаваха с отглеждането на тютюн. Това обаче не е възможно в Родопите, където почвите са по-бедни, но в Североизточна България има потенциал. „Необходимо е обаче широка рекламна кампания и подходяща държавна политика“, смята доц. Енчев. Проучване на пазара сочи, че в скандинавските страни изкупуват неограничено количество суха маса, но настояват да получават големи количества от нея.

От декар стевия се получават от 250 до 300 килограма суха маса. Цената е различна, но в института в Шумен 100 г се продават за пет лева, като клиенти са предимно физически лица. Търси се и разсад. Заинтересуваните стопани могат да купят разсад през пролетта догодина. Цената на коренищата е 6-7 лева в зависимост от състоянието им. „Много хора вземат например пет разсада, но ги унищожават бързо. Най-често ги прибират късно, след като са дошли есенните студове. Освен това растението иска напояване и добра влагозапасеност на почвите“, споделя експертът. Не са успешни и опитите за отглеждане на стевия в оранжерии, тъй като растението има нужда от слънце.

В страната ни има обаче компания, която развива своя бизнес с продукти от стевия, а освен това се занимава с отглеждане на деликатното растение. Компанията „Българска стевия” инвестира в продукти със стевия. Управителят на фирмата Ивайло Проданов също е убеден, че от голямо значение е как се отглежда стевията. Продуктите на „Българска стевия“ се предлагат по аптеките, може да се намерят и в една от големите търговски вериги.

Възможностите да се печели от стевия не подлежат на съмнение, като се има предвид, че все повече хора избират здравословното хранене като своя норма на живот. Освен това съвременното ни общество страда от болести, които изискват изключването на захарта от менюто изцяло. За съжаление това не са онези престарели баби и дядовци, а все по-често и деца попадат под ударите на диабета. За да се направи обаче истински бизнес се изискват доста усилия, за които не всеки е готов.

0 калории в кафето

Стевия е уникална билка, която се цени не заради това, което прави, а заради това, което не прави. Факт е, че стевията не добавя калории в диетата и за разлика от други подсладители може да се похвали с растителен произход. Най-ценният вид от семейството на стевия е Stevia rebaudiana, който расте в Парагвай и Бразилия, където стотици години хората използват листата на тези растения за подслаждане на храната.

Днес стевията е част от пазара на заместители на захарта. Според American Journal of Clinical Nutrition, ако през 2000 г. само 10% от възрастните са използвали нискокалорични подсладители, то до 2012 г. това се прави от 24% от възрастните и 12% от децата.

Основното предимство на стевията е, че тя не съдържа калории, но е 200 пъти по-сладка от захарта в същата концентрация. Някои изследвания показват, че тази билка може да ни осигури други ползи за здравето. Според научна статия, публикувана в Journal of Medicical Food, стевията има потенциал за лечение на ендокринни заболявания. Други изследвания предполагат, че стевията може да е от полза за хората с диабет тип 2 и високо кръвно налягане.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА