България е втора по биологично разнообразие в Европа

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

България е втората страна в ЕС с най- високо ниво на биологично разнообразие и сред държавите  с най- висок процент площи в Натура 2000. Това стана ясно по време на форума „ Бизнес и разнообразие: Възможности в Натура 2000“. На събитието присъстваха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, зам.- министърът на земеделието и храните Васил Грудев , началникът на кабинета на еврокомисар Кармену Вела по околна среда, морско дело и рибарство, Юрген Мюлер.

  Трябва да покажем, че „Натура 2000” е възможност, а не ограничение, коментира  зам.-министър Васил Грудев . По думите му понякога възможността се разглежда като дългосрочна, отколкото краткосрочна. Мярката може да донесе много позитиви от икономическа гледна точка. „Икономическата логика на инвестициите в „Натура 2000” обаче чрез различните стимули, които ние въведохме в общата селскостопанска политика, в Националната програма за развитие на селските райони, започва да се превръща в интересен бизнес елемент, който обаче  трябва да опазим от спекулации. Философията за инвестиции трябва да бъде за цялостен бизнес, а не спекулативна възможност за усвояване на евросредства”, коментира зам.-министър Грудев. Той изрази притеснения, че чрез множеството създадени стимули, които има и в инструментите на подпомагане се предизвиква един интерес, който може да бъде нездрав и спекулативен. Според него затова е много важно да се показват проекти, които са съчетали в себе си целия спектър на бизнес логиката заедно с философията за инвестиции в съответната област.

Към момента по Натура 2000 има 233 защитени зони за опазване на природни местообитания, което представлява 30 % от територията на България. Има още 90 типа природни местообитания и над 120 вида растения и животни, определени от европейски директиви, коментира от своя страна началникът на кабинета на еврокомисар Кармену Вела по околна среда, морско дело и рибарство, Юрген Мюлер.

 По време на форума широко обсъден бе и проектът „За Балкана и хората“, който е носител на наградата „Натура 2000“ на ЕК за 2016 г. в категория „Социално – икономически ползи“. Координаторът на проекта д-р Стоилко Апостолов заяви, че фокусът е върху осъзнаването на икономическите ползи от опазването на природния капитал, подкрепа за семейния бизнес, щадящ биоразнообразието и създаването на работни места в обезлюдяващи селски райони, работата за промяна на политиките и търсенето на възможност за прилагане на модели за устойчиво развитие и в други райони на страната.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА