БАБХ ваксинира 12 326 броя овце против болестта “Син език”

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Към 07.03.2015 година агенцията по безопасност на храните БАБХ е ваксинирала 12 326 броя овце против болестта “Син език”, съобщават от пресцентъра на агенцията. Не се наблюдават промени в здравния статус на ваксинираните животни. Преживните животните понасят много добре приложената ваксина.

Ваксината се поставя еднократно при овце, което не изисква повторно инжектиране след 3-4 седмици, предполагащо допълнителен стрес за животните. Дозата на ваксината е 1 мл, без значение на големината на животното. При говеда ваксината се прилага двукратно през 3- 4 седмици. Защитата на ваксинираните животни започва от 3 до 5 седмици след ваксинация за серотип 4. Животните са защитени в продължение на една година. Ваксината може да се използва по време на бременност при овце. При крави може да се използва по време на лактация и бременност.

Няма карентен срок за мляко или месо, добити от ваксинирани животни, т. е. продуктите са годни за консумация веднага след ваксиниране на животните!

Безопасността на ваксината, клиничното предпазване на животни, както и вирусологичната защита се гарантират на основание проведения голям брой клинични проувания от фирмата производител “Мериал”, Франция.

С цел гарантиране безопасността на българските животни, БАБХ като компетентен орган, взе решение първоначално да се ваксинират малки групи от по 10 до 20 овце, след което се изчаква до 72 часа за възникване на евентуална нежелана странична реакция на ваксината, каквато е добрата ветеринарномедицинска практика.

За периода 03.03 – 06.03.2015 г. в 6 области на страната (Благоевград, Смолян, Кърджали, Хасково, Ямбол и Бургас) е извършена биологична проба с ваксината върху възприемчиви животни. Няма неблагоприятни реакции и странични ефекти, ваксината се понася много добре от животните. В област Благоевград вече са ваксинирани 2250 овце и не са установени неблагоприятни странични ефекти.

Болестта “Син език” не засяга хората и няма никакви последици за общественото здраве или безопасност на храните, независимо от засегнатите или ваксинирани животни!

Допълнителна информация за ваксината може да намерите ТУК.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА