Анализният сертификат – единственият показател за качеството на меда

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Само с анализен сертификат можем да познаем дали медът, който купуваме, е чист или към него е добавен глюкозо-фруктозен сироп, например, каза за “Агрозона” ннж. Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари. Затова клиентът, когато купува мед, трябва да изисква от продавача или производителя този сертификат. Със сертификата се документират физико-химичните свойства на пчелния продукт и той трябва да се изважда за всяка партида, за отделните видове мед. Анализът трябва да обхваща важни показатели като водно съдържание; редуциращи захари или глюкоза, фруктоза и остатъчна захароза; диастазна активност – важен показател за това дали е пресен медът; хидрокси-метил-фурфурол (ХМФ) – показва дали е нагряван, разтопяван медът; киселинност; електропроводимост при мановите медове.  Показателите са около десетина, но не е задължително всички да бъдат изследвани. Достатъчни са два-три, за да се определи дали продуктът е качествен – диастазна активност, ХМФ, водно съдържание. То трябва да бъде в порядъка не повече от 18-22%, защото когато водата е повече, медът бързо ще ферментира или ще прокисне, обясни Михайлов.

Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари
Михаил Михайлов, председател на Съюза на българските пчелари

Специалистът обърна внимание, че всеки търговец, дори да не е производител на меда, трябва да може да покаже на клиента сертификата с показателите на пчелния продукт.

Лесно потребителят може да се ориентира в резултатите от анализа, тъй като сертификатът съдържа две колонки – едната с отчетените показатели и втората – с референтните стойности.

По цвета, консистенцията – твърд или течен, и вкуса не може да се познае дали в меда има примеси или не, обърна внимание Михаил Михайлов. Дори да е кристализирал медът, потребителят няма гаранция, че в него не е вложен глюкозо-фруктозен сироп.  Някои видове медове – като акациевия например, могат да бъдат в течно състояние дълго време – дори няколко години. Други – като слънчогледовия и рапичния, бързо кристализират. Този процес се случва, когато естествената глюкоза е повече от фруктозата.

Макар да е всеизвестно, че медът е природната сладост, която носи много ползи за организма, с него не трябва да се прекалява. “Всяко прекалено нещо е вредно, затова дозата определя лекарството”, казва Михаил Михайлов. Нормата е 1 грам мед на килограм тегло. За 90-килограмов мъж например, приемът трябва да е разделен на три порции по 30 г. При активни спортисти, усилен умствен или физически труд, може и приемът да е малко по-голям. Има и хора, които имат невъзприемчивост към меда в естественото му състояние. За тях се препоръчва да го разтварят във вода.

Вижте още: Какво подпомагат различните видове мед

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА