„Активен фермер“: 759 бенефициента остават без директни плащания заради спорната дефиниция

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

През февруари предстои нов опит за коригиране на дефиницията „активен фермер“ така, че да се защитят стопаните със значителна дейност

759 земеделски стопани не са получили директни плащания през 2023 г., след като ограниченията на дефиницията „активен фермер“, задължителен критерий за всички стопани, кандидати в кампанията не покриват изискванията за поне 30% доходи от земеделска дейност или 5% от доходите от субсидии. Това стана ясно по време на заседанието на Комисията по земеделието в Парламента.

Агрозона още преди месец зададе въпроси във връзка с казуса както в Министерство на земеделието и храните, така и в ДФ „Земеделие“, след като стопани алармираха, че не са получили директни плащания, но от институциите бе отговорено, че все още проверките продължават и информацията се събира.

По време на заседанието на комисията в НС министърът увери, че екипът на МЗХ работи по решаването на казуса.

 

Какво сочат цифрите

Към 10 януари по справка на ДФЗ 759 бенефициента не са окончателно определени като активни земеделски производители, посочи Аделина Стоянова, директор на Дирекция „Директни плащания“ в МЗХ. За 601 бенефициента от тях няма информация от НСИ и от НАП, където те трябва да подадат годишни отчети и данъчни декларации. На тяхна база след проверки по икономически дейности от ДФ „Земеделие“ могат да определят дали фермерите са активни или не попадат в тази графа. Предвид това от ДФЗ е подадено повторно искане  към НСИ и НАП, като след комуникация става ясно, че част от стопаните не са подали годишни отчети, някои не са подали и данъчни декларации и тази административна проверка по закон не е била възможна.

„От останалите 158 бенефициенти има получена информация от институциите, има предоставена информация за годишните отчети ,както за кодове по икономическа дейност, така и за приходи от земеделска и неземеделска дейност. Направени са всички изчисления и калкулации съгласно чл. 54 от Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП), които показват, че по така разписаното законодателство тези фермери не могат да бъдат определени като активни. Същевременно обаче тези фермери извършват значителна земеделска дейност, тъй като 141 имат стопанства над 10 ха или общо заявената от тях площ е 14 хил. ха за 2023 г. 4 бенефициенти пък отглеждат животни – 230 говеда, с 966 овце майки, кози майки, 163 бивола, но не могат да отговорят на изискванията, защото основните им приходи са от други икономически дейности“, съобщи Стоянова.

 

Решението на проблема

Решението на проблема със спорната за над 700 фермера дефиниция може да бъде взето на национално ниво за 2024 г., обясни Аделина Стоянова. „Ние идентифицирахме този проблем преди да подадем Стратегическия план и в графата дефиниции ние сме посочили, че минималните нива на земеделска дейност ще бъдат посочени в националното законодателство за 2024 г с идеята тези фермери, чиито стопанства се явяват значителни по отношение на земеделска дейност, въпреки че не могат да отговорят на другите изисквания, да не бъдат изключвани от обхвата на подпомагането“. Сега от МЗХ търсят решение, което да бъде приложимо и за директните плащания през 2023 г.

„За да можем да приложим този подход и за 2023 г., тъй като този проблем е идентифициран след като СП беше одобрен и има закон, и ние сме длъжни да го прилагаме, влязохме в комуникация със службите на комисията. От ЕК ни увериха, че от началото на месец февруари ще получим писмото с коментарите по измененията на Стратегическия план и в рамките на това писмо един от коментарите е свързан с дефиницията „активен фермер“, с визията ни за допълване на тази дефиниция, така че да не прилагаме дискриминационни критерии към фермери, за които земеделието не е незначителна дейност.“, каза още Аделина Стоянова.

Планираната среща за техническа консултация на МЗХ с ЕК е в периода 5-9 февруари, уточни експертът. След получаването и на допълнителната информация от НСИ и НАП администрацията ще търси решение за приложим подход за тези стопани, увериха още от МЗХ.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА