Казусът “активен фермер” – какво предстои

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

По темата за активен фермер комуникацията със службите на Европейската комисия все още продължава и очакваме разрешаване на казусът. Това съобщи Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“, МЗХ по време на Десетата национална среща на земеделските производители в България, организирана от АЗПБ.

“Темата за активен фермер стана изключително на дневен ред веднага след като приключи приема по кампанията за директни плащания 2023. Преди да имахме затворен прием и преди стопаните да са подали съответните документи към НАП и НСИ,  нямаше как да направим анализ за това дали прилагането на тази дефиниция за активен фермер ще засегне фермери, колко ще ги засегне и как . Факт е че голяма част от фермерите, които са засегнати от активен фермер, извършват и други земеделски дейности. Доходите от земеделие все още не са достатъчно високи като ниво, за да могат да компенсират всички разходи за производство, така че извършването на други икономически дейности, заедно със земеделските дейности, е напълно нормално. Анализа, който ние направихме за фермерите, които към настоящия момент за 23-та година не са покрили изискването за активен фермер показва, че това са стопанства, чиито дейности са свързани с други сектори в икономиката, които поради различни причини в последната година са  реализирали значително по-високи печалби спрямо предходните години. Това от една страна води до факта, че доходите им от земеделие, спрямо доходите от останалите дейности в стопанствата са значително по-малки и поради тази причина не могат да ги покрият. Вторият критерии, по който се проверява изискването за активен фермер е най-малко 5% да е съотношението между получените субсидии и доходите от другите неземеделски дейности. При алтернативното прилагане на тези два критерия остава група фермери, които не могат да покрият тези изисквания , за което ние вече водим разговори със службите на Комисията.

“Не само България е в тази ситуация, подобна ситуация има и във Франция и Германия, които вече са направили своите предложения за промени в дефиницията, с които да се справят с проблема,   така че аз също се надявам да имаме положително решение на казуса за активен фермер съвсем скоро”, допълни Стоянова.

Защо активен фермер се появи през 23-та?

“До 2023-та година, тоест в стария програмен период това, което ние прилагахме е така наречения негативен списък. На изискванията за активен фермер трябваше да отговарят единствено и само стопанствата, които попадат в негативния списък. С изменението на регламента от 2023-та година, всички земеделски стопани, за да получат подпомагане с директни плащания, трябва да отговорят на изискването за активен фермер – такова, каквото са го определили държавите членки. Нашето първоначално предложение към Комисията за дефиниция на активен фермер включваше за активни фермери да считаме всички, които имат над 5 декара земя и над 10 животни,  това на практика означаваше всички. Службите на Комисията обаче ни върнаха коментар за това, че прилагайки по този начин дефиницията не изпълняваме целите на регламента. Дефиницията, която се прилага в момента за кампания 2023 е в резултат на последваща комуникация с Комисията. Темата активен фермер не е затворена, продължаваме комуникацията с Комисията, дали сме достатъчно аргументи, така че се надяваме службите на комисията да ни отговарят възможно най-скоро и казусът да бъде разрешен”, заключи Стоянова.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА