Акриламидът е канцероген при животните, но при човека не е доказано

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Акриламидът e органично съединение, което може да се образува в много храни, които ежедневно консумираме. Това са храни, богати на въглехидрати. Той се образува при висока температура над 120 градуса, при тяхната технологична обработка в условията на ниска влажност.

Познат е на учените от преди 20 години. Образува се при пържене и печене на много висока температура. При варене не се образува.

Трябва да се насочи мисленето на индустрията за храни по отношение на корекция и оптимизиране на технологиите за производство на по-здравословни храни и продукти, заяви пред БНТ проф. д-р Донка Байкова, специалист по хранене и диетик.

Байкова допълни, че това е едно съединение между аминокиселината аспарагин и глюкозата и фруктозата. Картофите например при хладилниково съхранение образуват глюкоза и фруктоза. Това е предпоставка, когато се пържат, тъй като в тях има малко аминокиселини и се образува това съединение.

Доц. Лалка Рангелова от Националния център по обществено здраве и анализи, пък препоръча картофите да се накисват 15-30 минути преди да се пържат за намаляване количеството на акриламид. Също да не препичаме филийките хляб до много тъмно и черно и препичането да става при по-ниска температура.

Тя заяви още, че акриламидът е установен канцероген при животните, но при човека не е доказано.

Така че говорим за един вероятен канцероген.

От тази година БАБХ изследва храните за акриламид, заяви инж. Нели Тодорова от БАБХ. Прилагат се мерки за установяване на тези нива, ако има такива. Стана ясно,че в България има лаборатория, която изследва наличието на акриламид, но тя е частна.

Както „Агрозона“ вече писа, в една трета от изследваните обикновени бисквити и вафли е открито наличие на акриламид над нормата. Това сочат резултатите от мащабно изследване в ЕС, направено от потребителски организации. Сведенията са притеснителни, тъй като децата под три години най-често ядат такива продукти. Резултатите показват, че 13% от тестваните бебешки храни са показали отклонения над допустимата граница, при картофените чипсове – 7.7 %, а при бисквитите за кърмачета и малки деца – 6.3%.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА