Христанов подчерта, че приоритет за държавата е осигуряването на достатъчни количества гориво в началото на активния земеделски сезон
Правителството ще предприеме мерки за гарантиране на стабилни доставки на гориво за земеделския сектор и за ограничаване на инфлационния натиск при основните хранителни продукти. Това заяви министърът на земеделието и храните Иван Христанов в интервю за bTV. Христанов подчерта, че приоритет за държавата е осигуряването на достатъчни количества гориво в началото на активния земеделски сезон.
По думите му започването на кампанията изисква земеделската техника да бъде изведена на полето и затова е важно секторът да бъде обезпечен. „Най-важното е да има гориво. Когато започва кампанията и земеделската техника излиза на полето, трябва да сме сигурни, че секторът е обезпечен. В противен случай няма да има нито производство на храна, нито износ“, заяви той. Земеделският министър допълни, че предстоят разговори с рафинериите, за да се гарантира стабилност на доставките и по-добри условия за фермерите.
В интервюто министър Христанов акцентира и върху необходимостта от ограничаване на инфлацията при храните от първа необходимост.
Той изтъкна, че Министерството на земеделието и храните е създадена специална работна група, която ще анализира цялата верига на формиране на цените при млечните продукти-от производителите на сурово мляко, през преработвателите и дистрибуторите, до търговската мрежа.
„Ще проследим какви са надценките по цялата верига, за да можем ясно да покажем на обществото къде се формират цените. Най-важното е да гарантираме, че се работи с нормални надценки“, посочи министърът.
Той припомни, че през 2022 г., след като е била ограничена контрабандата на заместители и концентрати, изкупната цена на суровото мляко се е повишила от около 80 стотинки на 1,25 лв. за литър, докато крайната цена на млечните продукти в магазините е останала почти непроменена.
По думите му в момента много животновъди са изправени пред сериозни финансови затруднения и част от тях обмислят да намалят стадата си.
Министър Христанов подчерта, че анализът на сектора ще се извършва съвместно с всички участници по веригата, като целта е да се постигне секторно споразумение и по-добър баланс между производители, преработватели и търговци. В тази връзка работната група ще използва и анализа на Комисията за защита на конкуренцията, за да установи къде се намират основните дисбаланси в млечния сектор.
„Най-важният въпрос е мляко ли е млякото и сиренето сирене ли е“, подчерта министърът.
По време на разговора министър Христанов съобщи още, че в Министерството се работи по редица сигнали за нередности в сектора, част от които ще бъдат изпратени към Прокуратурата. Той уточни, че става въпрос за случаи, свързани с управление на значителни финансови средства и даде пример с договори за унищожаване на животински отпадъци, при които България плаща значително по-високи суми в сравнение с други европейски държави. „В България плащаме около 837 евро, докато в държави като Люксембург цената е под 200 евро“, обясни Христанов.
В интервюто беше засегната и темата за проекта „Магазин за хората“.
Министърът заяви, че най-добрият регулатор на цените е свободният пазар и че подобни инициативи трябва да бъдат внимателно анализирани. „Свободният пазар е най-добрият механизъм за ниски цени. Държавата създава предприятия там, където трябва да защити националния интерес – например като Напоителни системи, държавните горски предприятия или други стратегически дейности“, обясни той.
Министърът отбеляза още, че държавата трябва да бъде гарант за реална конкуренция и да се противопоставя на картелни практики. По думите му в редица сектори подобни съглашения не са били разбивани с години, което води до по-високи цени за потребителите. Христанов коментира и работата на структурите на Министерството на земеделието и храните, като подчерта, че те трябва да бъдат деполитизирани и да не се използват за политически цели.
„Структурите на Министерството няма да участват под формата на електорални ядки. Всеки служител трябва да върши своята работа, а политическите кампании трябва да се правят извън администрацията“, категоричен бе той. Министър Христанов подчерта, че основната задача на институциите е да гарантират честни избори и равнопоставеност, без привилегировани или демонизирани участници.
„Започва истинската работа в Министерството на земеделието и храните. Нашата задача е да гарантираме стабилност в сектора, прозрачност и защита на обществения интерес“, каза в заключение министър Христанов.


