Зърнена академия 2018: Черноморският регион е сърцето на световното производство и търговия със слънчоглед

Георги Узунов
Георги Узунов
2 Минути

България и Румъния имат съществен дял в производството и износа на маслодайни култури не само в регионален, но и в световен план. Общото производство на маслодайни култури света е възходящо в количествено отношение през последните години. Информацията гласи, че страните на Черно море са сърцето на световното производство и търговия със слънчоглед.

Големите лидери тук са Украйна и Русия, които обаче изнасят основно масло и шрот. Това стана ясно от лекцията, която изнесе вчера Вейсел Кая от Турция по време на Зърнена Академия 2018. Темата на аналитичния доклад бе “Глобална и регионална перспектива за маслодайните култури”, а събитието се проведе в хотел „Интернационал“ в Златни Пясъци.

На този фон България е вторият най-голям износител на слънчогледови семена след Румъния. В страната се произвеждат около 2.5 млн. тона маслодайни, от които почти 2 млн. слънчоглед. Това показва, че слънчогледът е водещата маслодайна култура у нас. Производството на рапица почти е стагнирано, докато при соята се правят опити за възобновяването му.

Така дялът на България от общото производство на маслодайни култури в Европейския съюз е 7%, а конкретно за слънчогледа е 20%. Износът на страната общо на маслодайни за последната календарна година е в рамките на 1.5 млн. тона. България е световен лидер  в износа на белен слънчоглед.

Румъния пък е най-големият глобален износител на слънчоглед. През последния сезон страната е произвела 4.76 млн. тона маслодайни култури, като повечето е слънчоглед, но също така рапица и соя. Румъния произвежда 25% от слънчогледа в Европейския съюз и 50% от рапицата. Друг производител в региона е Молдова, които има около 1 млн. тона годишна реколта маслодайни и основно изнася за турските пазари.

Казахстан също е нетен износител на слънчоглед и соя. Бившата съветска република също така е един от най-големите производители и износители на лен в света. Относителният му дял е около 54%, а слънчогледът е на второ място.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама