Фермерска компания от ново поколение в САЩ разчита на биологичното производство на зелени подправки и салати, отгледани в условията на естествена светлина и липсата на пестициди. В Тексас група фенове на биологичното земеделие са се обединили, за да създадат вертикална ферма за производство на листни зеленчуци. Продуктите под марката Eden Green Technology Crisply, които не съдържат ГМО и пестициди, ще бъдат пуснати от този месец в магазините на известната верита Walmart.
“Ние възнамеряваме да продаваме нашите подправки на достъпна цена. За да си купите нашата органична салата, не е нужно да оставяте цялата си заплата в магазина “, казва Джейко Боенс, съпредседател на компанията. “Ние събираме нашата продукция, опаковаме я в същия ден и незабавно маркираме датата, така че потребителите да знаят колко пресни са зеленчуците. Също така даваме на нашите партньори за търговия на дребно възможността незабавно да покажат продуктите ни на рафтовете си веднага след беритбата”, казва още Боенс.
Четете още:
Можем ли да си набавим необходимите витамини само от плодове и зеленчуци?
Зелените подправки и салатите се отглеждат във вертикална ферма, в затворена система с регулиран климат, използваща хидропонна технология. Вместо да разчитат на LED осветление за оранжерийните растения, собствениците са осигурили достъп на естествена слънчева светлина, което позволява да се оптимизират разходите – сумата за отопление оранжерии е една осма цената на разходите за енергия, използвана при обикновени оранжерии със същата площ. Частните инвеститори са вложили 22 милиона долара в технологиите и разширяването на компанията. По този проект няма никакви държавни субсидии, уточняват собствениците.