Растения биха се развивали добре на марсианска и лунна почва

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
1 Минути

Според ново изследване растенията биха се развивали добре на Марс и Луната, съобщава “Фокус” като се позовава на TechTimes. Опит, използващ симуланти на почва от тези небесни тела, предоставени от NASA, е дал изненадващи резултати. Д-р Вигер Вамелинк от Университета във Вагенинген, Нидерландия казва, че общата надземна биомаса, произведена върху марсианска почва, не се е различавала значително от тази върху нормална почвена смес, служила като контролна.

Основната цел на експеримента е да се поставят основите за отглеждане на растения на Луната и Марс за първите хора, които ще бъдат изпратени да се заселят там. През април 2015 година е проведен първият опит, включващ от общо десет различни култури – грах, домати, репички, лук, праз, киноа, спанак, кресон, ръж и рукола.

Към момента продукция от опитите не е безопасна, заради съдържанието на тежки метали в почвите от небесните тела, но изследователите са започнали онлайн кампания за финансиране на трети експеримент с акцент върху безопасността на храната. Предвижда се той да стартира идния април и да включва картофи и бобови култури.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама