Биоселена представи солар за топла вода в кравефермите

Златко Златков
Златко Златков
1 Минути

Енергоспестяваща система /соларен панел/, който ще помогне предимно за възможно най- евтино осигуряване на топла вода в говедовъдните ферми представиха Тенчо Христов и Николай Тихов от Фондация Биоселена. Това стана по време на Третия национален събор на овцевъдството на поляните в Петропавловския манастир

в почивните дни. Соларът е изключително подходящ и ефикасен за кравефермите, където има голям разход на електрическа енергия, обясни пред Агрозона Николай Тихов. Основната идея на съоръжението е да се оползотвори отделената топлина от агрегатите на хладилните вани, към нея да се допълни енергията от панела и да се използва за затопляне на вода, която е изключително необходима в кравефермите, разясниха от Биоселена.Представеният солар е идеален, но той може да бъде проектиран и изграден съобразно нуждите на всяка ферма. Изложеният вариант отговоря за нуждите на ферма с 60-80 животни,а проектирането, изграждането и монтирането му може да струва около 18-20 хил. лв.

Създаването на енергоспестяващото съоръжение е съвместен реализация на Фондация Биоселена и Тракийския университет, финансиран по Норвежката програма.

Светлана Трифоновска

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама