Само животни от племенното ядро на автохонните породи ще получават подпомагане по „Агроекология“

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Само животни от племенното ядро на автохонните породи ще получават подпомагане по „Агроекология“. Това предложение е прието от работна група, назначена със заповед на министъра на земеделието и храните Румен Порожанов. По време на последното си заседание органът прие „Методология за определяне на праговете за застрашените местни породи в Република България“. Проектът на документа е разработен от проф. д-р Васил Николов, председател на Селскостопанска академия и д-р Живко Дучев.

Сред членовете на работната група са зооинж. Силвия Василева, директор на дирекция „Животновъдство“ към Министерство на земеделието, храните и горите, зооинж. Георги Йорданов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството, проф. д-р Мая Игнатова, зам. председател на ССА, директори на дирекции и учени от институти в структурата на Академията, съобщават от пресцентъра на ССА.

След представяне на окончателния вариант на методологията, с отразени предложения на членовете на работната група и изчислените на нейна основа максимални прагове на застрашеност, проф. Николов предложи на работната група да обсъди няколко основни пункта, свързани с реализацията на методологията и опазването на застрашените породи, а именно:

  1. Определеният, на основата на методологията максимален брой животни, да формира племенното ядро (нуклеуса) на породата.
    2. 90% от животните от племенното ядро, при автохтонните породи, да са в основния ареал на породата, определен по исторически данни, от работна група от учени, назначена от министъра на земеделието и храните.
    3. В племенното ядро да се включват само чистопородни животни.
    4. В племенното ядро да се извършва само чистопородно развъждане, на основата на поддържаща селекция- стабилизиращ отбор по основните белези на породата.
    5. На подпомагане по мярка „Агроекология“ да подлежат само животните, включени в племенното ядро.
    6. При животните от застрашените автохтонни породи, извън племенното ядро, да може да се провежда прогресивен отбор, както и кръстосване, с цел подобряване на продуктивните качества на породата и повишаване на ефективността от нейното отглеждане

Работната група прие направените предложения.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА