В България реколта 2012 е със спад от 30% поради сушата през годината. Това каза Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010, на заседание на Европейската асоциация на тютюнопроизводители (UNITAB) в Париж, по повод тютюнопроизводството от изминалата година и предвижданото производство за следващата година, предаде Агенция „Фокус”. Цените скочиха някъде с 20%, и причината е, че от две години работим в условия на либерализиран пазар, което доведе до повишаване на цените. По негови думи, през 2012 година са произведени 23 хиляди тона тютюн от 4-те вида. „Имаме работна група, сформирана от представители на Министерството на земеделието и представители от Института по тютюн, която продължава да работи по Закона за тютюна и тютюневи изделия. Тя има за цел да промени частта от закона за договориране на продукцията”, обясни той.
Според Цветан Филев, идеята е през следващата година, да се увеличи производството, особено за ориенталските тютюни, но това зависи от новата бюджетна рамка и новата Обща селскостопанска политика. Той посочи, че в България няма национални доплащания за тютюнопроизводителите, но се работи в посока за референтен период от Националния бюджет, откъдето са получени средства и се водят преговори за продължаване на този референтен период и през 2014 и 2015 година. „Тази година са произведени около 6 хиляди тона “Виржиния” и това е въпрос на бизнес, тъй като се произвежда от 63 фирми, а ние залагаме на социалната политика, от която са засегнати около 200 хиляди тютюнопроизводители в България”, посочи още Филев.
Враждебността към тютюневия сектор няма да попречи да се видят важните икономически, юридически и социални проблеми, които поставя предложението на ЕК за промяна в Директивата на тютюневи изделия, каза още Цветан Филев „Вярваме, че многобройните недостатъци на Директивата ще бъдат разгледани, с цел да се гарантира, че ЕС въвежда регулаторна рамка за тютюневите продуктите в Европа, която е справедлива, научно-обоснована и ефективна що се отнася до намаляване вредата от тютюнопушенето, без да се налага ненужно бреме върху икономиката и заетостта”, обясни той. По негови думи – тютюнът играе ключова роля в българското земеделие, по отношение препитанието на хиляди семейства в силно обезлюдените райони на страната, както и в икономиката ни, по отношение на търговията и експорта.
„Уеднаквяването на опаковките на тютюневите изделия, премахването на определени вкусови категории, забраната на слим формат, ще доведат до намаляване на инвестициите в тютюневия сектор. Производителите на цигари ще започнат да купуват по-евтин и по-нискокачествен тютюн, стремейки се да плащат по-малко за суровината. Такава е икономическата логика, която ще се отрази пагубно върху тютюнопроизводството в страната, както и ще доведе до увеличаване на контрабандата в сектора”, каза още Цветан Филев.
Добре ще е да излезем с обща декларация в протест на директивата, и чрез нея и нашите евродепутати да се опитаме да се блокират тези намерения, това е начинът, по който успяхме да запазим ориенталските тютюни у нас”, добави още Филев.
Европейските тютюнопроизводители обсъждат производството на тютюна през 2012 година на заседание днес в Париж. Антонио Амброноза, главен изпълнителен директор на Международната асоциация на тютюнопроизводителите (ITGA), представи сбита статистика на пазара през изминалата година и очакванията за 2013 г.
„В Бразилия за 2012 година са произведени около 700 хиляди тона, за 2013 година се предвиждат 650 хиляди тона, цените са приблизително 3,72 долара за “Виржиния”. В Индия има истинско увеличение на производството около 240 хиляди тона за 2012-а, предвиждат се 270 000 хиляди тона за 2013 година, Малауи – истинско увеличение на производството, преди имаше голям спад, а сега се очаква рязко покачване около 180 хиляди тона, което може да засегне цените на “Бърлей” в цял свят, вероятно е да има увеличение и на “Виржиния”. В САЩ “Виржиния” най-вероятно ще намалее някъде на 180 хиляди тона. Зимбабве – очакват се 170 хиляди тона за 2013 година, китайците са изкупили почти 90% от производството като са платили някъде 10% – 15% повече от останалите”, посочи той.
„Забелязваме, че европейското производство ще бъде ограничено, но в световен план тютюнопроизводството се развива”, допълни Франсоа Ведел, секретар на Европейската асоциация на тютюнопроизводителите (UNITAB).