3 приложения на гасената вар в градината

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Ето от какво може да ви спаси

В гасената вар се съдържат калий, калций, магнезий. С помощта на варта можете да прогоните гризачи, да се регулира киселинността на почвата и да се използва в строителството. Това обаче далеч не са всички свойства, които има варта. Гасената, или хидратна вар, е известна отдавна в строителството. Тя се образува от резулнтат на взаимодействието с водата и се превръща в готова смес, полезна за двора и градината. Гасената вар се получава в резултат на разреждането в 3-4 литра вода на 10 кг изходен материал.

Как обаче можете да я използвате в двора?

На първо място, гасената вар се използва за варуване на почвата и повишаване на плодородието на терена, особено ако киселинността на субстрата е под 5,5. Гасената вар се прилага и при белосване на дърветата, при борба с различни вредители, за профилактика и почистване на инвентар и помещения и др.

  • За варуване. За да регулирате състоянието и киселинността на почвата специалистите препоръчват варуването. Дозирането зависи от състава и киселинността на пръстта и от вида и дълбочината на торовете. За да определите дали киселинността е повишена, можете да се ориентирате по растенията, които се развиват там. Ако има мъх, киселец, лютичета, хвощ и други растения, то киселиннността е висока. Можете да изследвате почвата и с лакмусова хартия, която ще ви ориентира по-точно. При рН над 6,5 не се препоръчва варуване.
  • Варосване. За белосване на дърветата варта не се използва самостоятелно, трябва да добавите и син камък, както и глина. Точната рецепта предвижда да вземете кофа около 10 литра, да я напълните с вода, добавете към течността 2 кг гасена вар, 1,5 кг глина и 300 г син камък. Разбъркайте цялото съдържание, като целта е да се получи гъста смес, която е като боза. Нанесете течността равномерно на ствола на дърветата, които предварително сте почистили. Слоян, който нанасяте, трябва да е с дебелина около 3-4 мм. Белосването се прави есенно и пролетно време, за да се избегнат изгарянията на дърветата и за да се премахнат зимуващите вредители.
  • Дезинфекция на инвентар и оранжерии. Варта се прилага и за дезинфекциране на различни градински инструменти, както и оранжерии. Тя трябва да се „неутрализира” в съотношение 1:1 с вода и да се остави да изсъхне. След това можете да приготвите варно мляко, което е с 10-20% концентрация. На 1 кг негасена вар вземете 1 литър вода, оставете я да просъхне, след това разредете с 9 литра чиста вода. После с това варно мляко можете да намажете оранжерията, да почистите инвентара и съоръженията, които ползвате в градината.

Бъдете внимателни

Варта се смята за материал, с който задължително трябва да се спазват мерки за безопасност. Сложете си защитни очила и ръкавици. По време на гасенето на варта, трябва да стоите на максимално отдалечено разстояние от съда, в който се случва процесът, тъй като варта силно се нагрява и често пръска. Добре е да се намирате на открит въздух или в добре проветряемо помещение.

 

 

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА