1/5 от сигналите за замърсени храни – за етилен оксид

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-често той попада в храните чрез дезинфекцията на повърхности, коментират експерти

32 съобщения, или 1/5 от общо 150 установени несъответствия от различно естество в целия Европейски съюз при храните от началото на 2021 година, за които е сигнализирана и България чрез Мрежата на Европейската комисия за предупреждение и сътрудничество, се отнасят за етилен оксида, информират от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

От агенцията съобщават, че са предприети всички мерки и действия, съобразно законовите си правомощия при получаването на съобщенията.

32 от съобщенията през 2021 година касаят установено наличие на етилен оксид в съставки и добавки (гума локуст бийн и гума ксантан), които се влагат в минимални количества при производството на точно определени видове храни.

Четири от съобщенията се отнасят за хранителни продукти, в които са вложени съставки,  които съдържат етилен оксид над определените норми.

В нито един от случаите не е доказано наличие на етилен оксид над установените норми в готовия за консумация продукт, коментират от БАБХ.

От страна на БАБХ незабавно след получаване на съобщенията чрез Мрежата на Европейската комисия са извършени проверки на място във всички обекти, които са посочени в съобщенията.

Бизнес операторите, които съгласно законодателството носят отговорност за безопасността на предлаганите от тях храни, и Агенцията са предприели всички необходими мерки за спиране продажбата на засегнатите продукти.

Резултатите от мерките и действията на българския компетентен орган са докладвани на ЕК и са били приети.

Етилен оксидът не е разрешен за влагане в храни в Европейския съюз. В хранителната индустрия (и не само) той често се използва при дезинфекция на повърхности. При спазване на технологията на употребата му, етилен оксидът следва да се изпарява от тях и да не попада в храната. Ето защо, в случаите, по които е нотифицирана и българската държава, се говори за замърсяване, а не за влагане или добавяне на етилен оксид в храната.

Оценката на риска показва, че потенциална опасност за здравето на човека съществува единствено при ежедневна и дългосрочна консумация на големи количества храна, съдържаща съставка, замърсена с етилен оксид.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА