Земеделците ще могат да кандидатстват за изграждане на оранжерии, складове и напоителни системи

Максималният размер на разходите ще бъде 3 млн. лв., а съфинансирането ще възлиза най-малко на 50%
През новия програмен период земеделците ще могат да кандидатстват за изграждане на оранжерии, складове, напоителни системи и други съоръжения по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, която ще замени предходната мярка 121 „Модернизиране на земеделските стопанства“. Това каза за „Агрозона“ Златина Балева, експерт „Европейски програми“ в „Агробизнес консултинг“ ЕООД. Максималният размер на разходите през периода 2014-2020 г. може да бъде 3 млн. лв, а базовото съфинансиране ще възлиза най-малко на 50% от стойността им. Очаква се мярката да бъде отворена най-рано през есента.
Зеленчукопроизводителите, животновъдите и производителите на етерично-маслени и технически култури ще са с предимство
Балева обясни, че зеленчукопроизводителите, животновъдите и производителите на етерично-маслени и технически култури ще са с предимство пред останалите кандидатстващи. Те или ще получат по-голямо съфинансиране, например 60%, или техните проекти ще получават повече точки и ще се класират с приоритет пред другите. Изискванията към кандидатстващите са да бъдат регистрирани земеделски производители и да имат стандартен производствен обем от минимум 8 000 евро. Това означава да разполагат с продукция или животни за най-малко 16 000 лв.
Допустимите разходи за групи от земеделски производители достигат 5 млн. евро
По подмярка 4.1 ще могат да кандидатстват и групи от производители, като една група трябва да включва най-малко 10 фермера. За такива групи субсидията ще може да се увеличава до 90%, а максималният размер на разходите през целия период достига 4 млн. евро Таванът за техника ще бъде 750 000 евро. За групи над 20 земеделски производители той достига 1 млн. евро, а разходите се увеличават на 5 млн. евро.
ПРСР 2014-2020 все още е в работен вариант, който подлежи на съгласуване с Брюксел и финансовите условия подлежат на промени и коментар.
Георги Джендов