Земеделската общност единна в позицията за ОСП 2020

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
5 Минути

Земеделската общност е единна в позицията си за ОСП. Това стана ясно днес след като приключи срещата на земеделския министър с представители на браншовите организации в селското стопанство. Над 30 организации от всички сектори в селското стопанство представиха на министър Румен Порожанов обединената позиция на земеделската общност в България относно бъдещата Обща селскостопанска политика след 2020 г. Позицията е резултат от съвместни проучвания, анализи и дискусии, проведени между май и септември в рамките на „Национален земеделски форум – ОСП след 2020. Тя е първоначално базисно виждане за бъдещата обща селскостопанска политика, тъй като се очаква в края на 2017 г. и 2018 г. Европейската комисия да излезе с подробни предложения за бъдещата ОСП. „Поздравявам ви за позицията, това е стартът на поне едногодишна работа занапред. Изразявам мнение, че сте израснали страшно много с този документ, който представяте, докоснали сте се до всяко едно нещо, което включва ОСП“, заяви министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов,. Той подчерта, че е важно да се запази нивото на финансиране и след 2020 г.

Декларация до премиера Борисов да защити адекватно финансирана ОСП

Неправителствените организации от земеделската общност в България приеха и декларация до премиера Бойко Борисов, зам. министър-председателя Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов и до министъра на земеделието, храните и горите Румен Порожанов, в която призовават правителството да защити силна и адекватно финансирана Обща селскостопанска политика след 2020 г.

Запазването на трите сегашни компонента на ОСП – директни плащания (Първи стълб), подкрепа за развитие на селските райони (Втори стълб) и обща организация на селскостопанските пазари е сред основните акценти на бъдещата Обща селскостопанска политика. През следващия програмен период се очаква да бъдат изравнени нивата на директни плащания между държавите – членки. Необходимо е също така СЕПП да може да продължи да се прилага в страните, присъединени към ЕС след 2004 г. и да се запази възможността за прилагане и увеличаване средствата за обвързаната подкрепа в избрани сектори. 

Екологизирането да бъде опростено

Въведеното от 2015 г. в ОСП „екологизиране“ трябва да бъде рационализирано и опростено чрез прилагане на практики, съответстващи на обичайните селскостопанските дейности, извършвани от фермерите, без да се подкопава производствения потенциал на европейското селско стопанство.

Втори стълб трябва да продължи да се съсредоточава върху земеделските производители, тъй като те са гръбнакът на икономиката в много от страните в ЕС. Финансово силен Втори стълб на ОСП след 2020г. е необходим, за да се справи с изравняването на различията в развитието на селскостопанския сектор и регионите, категорични са от земеделската общност у нас.

Тежестта на финансирането да не отива в националните бюджети

 В позицията се напомня, че ОСП вече не е изключително секторна и изпълнява много обществени задачи и международни ангажименти на ЕС, затова е необходимо да има една силна и адекватно финансирана ОСП след 2020 г. Освен това не се подкрепят бъдещи финансови намаления и опити за прехвърляне на тежестта на финансирането в националните бюджети. Организациите, обединени около позицията настояват да се запази сегашното финансово измерение на ОСП.

В позицията се настоява бъдещите търговски преговори на ЕС с трети страни да бъдат съобразени с общата реформа на ОСП. Подкрепя се също така идеята, че развитието на селските райони, следва да бъде обхванато от всички средства на ЕСИ- фонфовете, а не само от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

30% таван на подпомагането по национални схеми

За да се минимизират изкривяванията в конкуретоспособността между земеделските стопанства от различните страни, от нашите браншови организации се обединяват около необходимостта да има граница за допустимо подпомагане по национални схеми. Предлага се ограничението е в максимален размер до 30 % от стойността на финансовия пакет, определен за страната. Новите решения за ОСП след 2020 г. следва да осигурят равнопоставеност на единния пазар и да не нарушават принципа на недискриминация между производителите в рамките на ЕС.

По-семпла система за контрол на мерките по I и II стълб

В позицията се посочва, че ОСП трябва активно да насърчава организациите на производителите и междубраншовите организации с цел засилване позицията на земеделските производители в хранителната верига. Предлага се да бъде опростена системата за контрол на изпълнението както на мерките по стълб I, така и по стълб II, поради прякото въздействие върху земеделските стопани, да се намали броят на проверките на място и дублирането на инспекциите, които са изключително сложни и отнемат време.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА