Собствениците на оранжерии у нас намаляват производството

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Заради кризата с коронавируса, собствениците на оранжерии в Югозападна България намаляват производството си. Причина за това е и все по-трудното реализиране на продукция през последните години. Допълнително затруднение за тях е липсата на заявки от ресторанти и хотели от средата на март поради прекратяването на работата им след въвеждането на извънредното положение в страната

Костадин Стаменов е собственик на оранжерия в Санданското село Летница. Заради невъзможността да намери пазар, тази година той намалява производството си наполовина, в сравнение с предходната година. „Земеделските производители са на ръба на оцеляването и заради ниските изкупни цени на зеленчуците“, споделя той пред репортер на БНТ.

„Продаваме зеле за 50 ст., салата и лук около 25 и репички за 20ст. Не можем да си покрием разходите, камо ли да изкараме една минимална заплата. Вноса на зеленчуци на ниски цени принуждава собствениците на оранжерии да продават евтино продукцията си.“ , коментира още той.

Друг проблем пред земеделските производители са вредителите. Растителната защита изисква средства, които производителите трудно могат да си позволят. В момента доматите са жертва на нападение от молеца tuta absoluta. „Имам 4 пръскания на стойност 800 лева само за един месец.Не можем да издържаме с продукция на тези цени“, коментира Стаменов.

Към момента мерките, свързани с разпространението на с коронавируса не се отразяват сериозно върху производството, но Стаменов очаква проблеми през идните месеци. Според него многото освободени работни позиции на хората в региона ще доведе до намаляване на  покупателната им способност и до понижаване на търсенето.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА