Защо падат завръзите на ябълки и круши

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Дърветата се освобождават от излишното, но може да е и знак за болести

Често се случва завръзите на ябълки и круши да окапят в началото на лятото и много стопани се чудят дали грешат в агротехниката, дали вредители са нападнали овошките или пък тези процеси зависят от климата. Ако отдавна се занимавате с отглеждане на овощни дървета, вероятно сте забелязали цикличността на явлението, което се повтаря всяка година през юни. Причините за отмирането на завръзите могат да бъдат няколко. Ето най-известните от тях:

  • Недостатък или излишък на влага. Обикновено през юни времето е динамично – или падат много дъждове, или пък настава голям пек. Затова и на стопаните им е трудно да предвидят дозата влага, която трябва да осигурят на растенията. Важно е да знаете, че ябълката и крушата се нуждаят от поне пет поливки по време на вегетацията, които да навлажнят почвата на дълбочина от 50-60 см.
  • Недостатък на торове. Ако растенията не са подхранвани през есента и пролетта, трябва да имате предвид, че през лятото те ще се избавят от излишните завръзи, които не могат да изхранят.
  • Вятър и дъжд. Климатичните явления, като силен вятър и дъжд, също могат да причинят окапването на завръзите на ябълките и крушите.
  • Слабо сцепление на дръжката с дървото. Случва се при някои сортове ябълки и круши това да е една от характерните слабости. При други случаи пък това се получава при конкретни клонки на дървото.
  • Болести и вредители. Не на последно място окапването на завръзите може да се случи и при даден вид зараза, като краста, ръжда, петна по листата или пък нападение от ябълков плодов червей, цветояд и други.

 

Мерките

За да предпазите дърветата си от преждевременно и прекалено окапване на завръзите, трябва да предприемете някои мерки. Първо, е най-добре да мулчирате около стволовете, за да се задържи влагата в почвата. Мулчът трябва да е на слой около 10 см. Добре е да знаете да осигурявате нужното количество вода на културите – младите дръвчета пият по 50-80 литра вода, старите – по 100-120 литра. Подхранвайте ябълките и крушите с разтвор на урея, като слагате по 2 с.л. на 1 кофа вода. С този разтвор трябва да опръсквате листата, ствола и клоните на овошките. Можете да използвате и настойка от трева, за приготвянето на която са ви нужни ½ кофа пълна с наситнена трева, която се залива с 10 литра вода, добавя се 1 ч.л. суперфосфат и 1 чаша дървесна пепел. Оставете да кисне за 2 седмици. Преди използване трябва да прецедите и всеки литър да разредите с 10 литра вода и да полеете растенията. На всяка овошка се осигуряват по 40-50 литра.

Важна в борбата с окапването на завръзите е и битката с болести и вредители. Прилагайте препарати, народни методи, ловни пояси, почиствайте редовно окапалите плодове и изгаряйте растителните остатъци. Срещу ябълковия плодов червей и листната оса успешно можете да използвате настойка от горчица, която се приготвя от 10 г на кофа вода. Течността трябва да кисне 2 дни. Всеки 200 мл от течността се разреждат с литър вода и с това се пръскат овощните дървета.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама