Защо падат завръзите на ябълки и круши

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Дърветата се освобождават от излишното, но може да е и знак за болести

Често се случва завръзите на ябълки и круши да окапят в началото на лятото и много стопани се чудят дали грешат в агротехниката, дали вредители са нападнали овошките или пък тези процеси зависят от климата. Ако отдавна се занимавате с отглеждане на овощни дървета, вероятно сте забелязали цикличността на явлението, което се повтаря всяка година през юни. Причините за отмирането на завръзите могат да бъдат няколко. Ето най-известните от тях:

  • Недостатък или излишък на влага. Обикновено през юни времето е динамично – или падат много дъждове, или пък настава голям пек. Затова и на стопаните им е трудно да предвидят дозата влага, която трябва да осигурят на растенията. Важно е да знаете, че ябълката и крушата се нуждаят от поне пет поливки по време на вегетацията, които да навлажнят почвата на дълбочина от 50-60 см.
  • Недостатък на торове. Ако растенията не са подхранвани през есента и пролетта, трябва да имате предвид, че през лятото те ще се избавят от излишните завръзи, които не могат да изхранят.
  • Вятър и дъжд. Климатичните явления, като силен вятър и дъжд, също могат да причинят окапването на завръзите на ябълките и крушите.
  • Слабо сцепление на дръжката с дървото. Случва се при някои сортове ябълки и круши това да е една от характерните слабости. При други случаи пък това се получава при конкретни клонки на дървото.
  • Болести и вредители. Не на последно място окапването на завръзите може да се случи и при даден вид зараза, като краста, ръжда, петна по листата или пък нападение от ябълков плодов червей, цветояд и други.

 

Мерките

За да предпазите дърветата си от преждевременно и прекалено окапване на завръзите, трябва да предприемете някои мерки. Първо, е най-добре да мулчирате около стволовете, за да се задържи влагата в почвата. Мулчът трябва да е на слой около 10 см. Добре е да знаете да осигурявате нужното количество вода на културите – младите дръвчета пият по 50-80 литра вода, старите – по 100-120 литра. Подхранвайте ябълките и крушите с разтвор на урея, като слагате по 2 с.л. на 1 кофа вода. С този разтвор трябва да опръсквате листата, ствола и клоните на овошките. Можете да използвате и настойка от трева, за приготвянето на която са ви нужни ½ кофа пълна с наситнена трева, която се залива с 10 литра вода, добавя се 1 ч.л. суперфосфат и 1 чаша дървесна пепел. Оставете да кисне за 2 седмици. Преди използване трябва да прецедите и всеки литър да разредите с 10 литра вода и да полеете растенията. На всяка овошка се осигуряват по 40-50 литра.

Важна в борбата с окапването на завръзите е и битката с болести и вредители. Прилагайте препарати, народни методи, ловни пояси, почиствайте редовно окапалите плодове и изгаряйте растителните остатъци. Срещу ябълковия плодов червей и листната оса успешно можете да използвате настойка от горчица, която се приготвя от 10 г на кофа вода. Течността трябва да кисне 2 дни. Всеки 200 мл от течността се разреждат с литър вода и с това се пръскат овощните дървета.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА