Зърнопроизводители и говедовъди обединяват сили във Франция

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

За добавяне на стойност към люцерната и оборския тор, зърнопроизводителите и говедари започват партньорство. Това се случва благодарение на френската оперативна група по ЕПИ-АГРИ и разработването на колективна сушилня „Plaine Pays d’Auge“

Цели и методи

Целта на проекта е насочена върху функционалното използване на местни суровини, което би подобрило финансовата стабилност на производителите. Идеята е люцерната да бъде разменяна срещу тор като двете страни взаимно да задоволяват потребностите си. Проблемите,  които Оперативната група ще се опита да разреши чрез програмата са въглеродните емисии и зависимостта от външни доставки. Към момента близо 30 ферми са взели участие. Очакванията са за производство на 1500 т люцерна, която да бъде изкушена и изпратена към ферми на близко разстояние. Близостта на сушилнята в район Фелез, позволява растението да бъде набрано свежа, за да се запазят протеините в нея. Последващите стъпки са за създаване на кооперация, която да прибира, суши и транспортира растението. Очаква се „Plaine Pays d’Auge“ да бъде реализирана до 2021 г. „Новата сушилня ще позволи на зърнопроизводителите да продават други култури, за които преди това не е имало възможност. Чрез този проект, членуващите ферми ще се развиват: преход към биологично земеделие или директно засаждане, отговор на промените в спецификациите на млечните продукти (мляко без ГМО), директни продажби към потребителите и т.н.“

Първи стъпки и резултати

Първите стъпки включват предпроектни инвестиции и операции, определяне на парцели за инсталация на сушилня, отглеждане на различни сортове култури ((метод на тест ленти) за оценка на добива и качеството. Всички тези стъпки са довели до стартирането на оперативната фаза през тази година. Положителен резултат от стартирането на кампанията е създаването на асоциацията „Secoppa“ за обединяване на земеделските производители за работа по ротацията на зърнените култури и брутните маржове: измерване на ефекта от въвеждането на люцерна в ротациите и гъвкавостта по отношение на продажната цена. Освен ползите за преките участници в програмата, други положителни резултати ще има върху територията, посредством оценяването на живите плетове и намаляване на въглеродния отпечатък, както и намаляване на употребата на фитосанитарни продукти благодарение на люцерната и съответно подобряване на качеството на водата.

Източник и снимка: Ruralnet

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА