Заливат ни с китайски и украински мед, пробутват го за наш

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Добивите от мед през тази година ще бъдат с 30- 40 % по- малко спрямо 2015 г. Това съобщи пред „Агрозона“ инж. Михаил Михайлов, председател на Обединен български пчеларски съюз (ОБПС). През 2015 г. страната ни е произвела 10, 5 млн. т от лечебната храна. Добивите са по- малко поради неблагоприятната година, която тръгна много добре, но през най- важният месец за пчелите – май – времето се развали, беше студено и дъждовно, което влоши тяхната продукция.

Въпреки ниския добив има една неочаквана тенденция при изкупните цени. Те са изключително ниски. Изкупвачите предлагат от 3, 20 лв. до 3, 80 лв. за килограм. „Това е проблем, тъй като заради ниските добиви ние очаквахме високи цени. Прекупвачите компенсираха това с внос на украински и китайски мед, задоволявайки нуждите на пазара“, съобщиха от съюза.  Вносният мед излиза много по- изгоден на търговците, защото те плащат 1, 20 евро/кг. за  китайската продукция, и 1, 50 евро за украинската. „Импортът прави изключително голям дъмпинг на нашата продукция и притиска родните производители“. Друг е въпросът за предлаганото качество на този мед и един много сериозен проблем е, че той не се обозначава. „ Не съм видял досега украинска или китайска продукция с етикет в търговската мрежа. Всичко се предлага като българско. Къде обаче отива този внос, който влиза в страната?“, пита инж. Михайлов.

Изгледи за промяна на цените в бъдеще няма. Няма да има повишаване, тъй като тенденцията е трайна. „След като има задоволяване на нуждите на вътрешния пазар, а и за износ, цените няма да бъдат променени“, прогнозира инж. Михаил Михайлов.

Председателят на Обединен български пчеларски съюз коментира още, че производството на мед е доходоносно, ако продукцията се изнася навън.  Средно в страната влизат около 50 млн. евро печалба от експорта. България изнася 2/3 от продукцията на мед в чужбина, а другото остава за собствена консумация, коментира инж. Михайлов.  Годишните добиви са между 6 и 12 млн. тона.

Връчиха и наградата „Пчелар на  годината 2016“ . Приза спечели  47- годишният Белгин Ислям Яхя от село Цар Самуил. Пчеларят спечели заради няколко негови постижения при отглеждането. От 3 години той няма нито едно загубено семейство. Продуктивността на пчелите му слабо се влияе от климатичните особености – тази година има поне едно семейство с около 100 кг. добит мед. Сред другите мотиви са, че той започва пчеларската година от май, когато разделя пчелните семейства на продуктивни и не толкова продуктивни. Яхя никога не прекъсва работата на кошера – дори и в студените есенни и зимни дни прави прегледи и не се колебае да отстрани слабостите.

pchelar-na-godinata
Белгин Яхя сподели, че един от най- важните елементи в работата с пчелите е обслужването и преместването на питите при всеки преглед, както и задължителната грижа за пчелите. „При еднакво силните семейства този дребен детайл има съществено значение“, каза още носителят на приза.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА