Забраната за търговия с диви животни може да се окаже пагубна за овладяване на COVID-19

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

Забраната за търговия с диви животни може да бъде погрешен, потенциално вреден отговор на COVID-19 според ново изследване.
Опустошителното въздействие на COVID-19 принуди света да преразгледа връзката си с природата. Разбираемо, хората по света призовават за реформи в нашия подход към глобалната здравна сигурност.
Една теза, която често се изказва в тази дискусия, е необходимостта от забрана на търговията с диви животни, както в Китай, така и по света.

Макар че е ясно, че трябва да се стремим да подобрим нашата готовност за реакция на зоонозна пандемия, мнозина специалисти се съмняват дали забраните за търговия с диви животни биха били подходящият отговор.

Ефективни ли са забраните за търговия с диви животни?

Да се ​​предпазим от бъдещи зоонозни болести няма да стане толкова лесно, като просто въвеждане на забрана за търговия с диви животни. Минали опити в това отношение показаха, че те могат да имат нежелани последици. Епидемията от ебола през 2015 г. предизвика политиците да въведат забрани за търговия с определени видове месо. Но тези забрани не отговориха на заявените цели, тъй като търговията беше изтласкана в незаконни канали, които ограничаваха надзора и забраните подкопаваха доверието на потребителите не само в природозащитниците, но и въобще в забраните на търговията като отговор на епидемията от ебола.
Този пример показва, че подобни забрани не елиминират непременно търсенето на определени животински продукти, което води до това, че месо от тези видове продължават да се търгува на черния пазар. Търговията, преминаваща през незаконни канали, може да увеличи вероятността от бъдещи пандемии поради ограничения капацитет за мониторинг и лошите здравни стандарти за безопасност.
Изтласкването на търговията в нелегални канали може също да доведе до скок в броя на незаконните убийства на диви животни, тъй като нищо няма да спре бракониери да продават незаконно придобитите животински продукти.

Зоонозните заболявания могат да се появят отвсякъде

Възприемчивостта ни към зоонозни заболявания всъщност е главно резултат от тясната връзка между хората и дивата природа. Независимо дали става дума за земеделие, лов или туризъм взаимодействието ни с дивата природа е дълбоко интегрирана в много аспекти на нашия живот. Нашата непосредствена близост до природата е именно причината пандемиите да имат потенциал да се появят по всякакви причини, а не само чрез търговия с диви животни.
Такъв пример за зоонозна болест, която лесно може да се разпространи поради близостта ни с дивата природа, е птичият грип, който може да зарази хората чрез обикновени видове птици като чайки, патици и фермерно отглеждани пилета. Това означава, че забраната за търговия с диви животни не може да ни предпази от нашата уязвимост към зоонозни заболявания. Може да се твърди, че най-добрият подход би бил да се направят подобрения в глобалната здравна сигурност, като същевременно се отчитат съществуващите ни отношения с дивата природа.

Какво трябва да се направи вместо това?

Както беше обсъдено, забраните за търговия с диви животни имат потенциал да създават условия за предпазване от  пандемия, но тяхното прилагане не е решителна за ограничаване на бъдещи огнища от зоонозни болести.
Ако погледнем глобално на здравна сигурност, области, в които би било полезно да се инвестира, са мониторинг, карантина, грижа за пациентите, производство и разпространение на ваксини.

По отношение на предотвратяването на появата на вируси, които могат да възникнат по подобен начин на COVID-19, вместо да се премахне изцяло търговията с диви животни, по-подходящ отговор би било въвеждането на по-строги проверки на източника на животинските продукти.
Подходите, мотивирани от страх, като забрана за търговия с диви животни, биха попречили на едно целенасочено възпитание у обществата за така нареченото „уважение към природата” и опазването й в дългосрочен план. „Уважението към природата“ трябва да гарантира, че практиките за добиване на продукти от диви животни се провеждат етично и безопасно – нещо, което би било трудно да се приложи, ако търговията се насочи към незаконни канали.

Необоснованите забрани могат да доведат до разпад на връзките на местните общности с дивата природа. Ако хората се страхуват от дивата природа или ако дивата природа е демонизирана, това може да доведе до засилено бракониерство или незаконно добиване на дивечови продукти. Хората биха имали по-малко стимули да защитават определени видове и свързаните с тях местообитания, когато вече не могат да ги ползват.
Връзката с дивата природа е това, което кара много хора да практикуват лов – непрекъснатото уважение към природата им позволява да я опазват и обогатяват така, че бъдещите поколения също да имат възможност да практикуват ловния спорт и да управляват дивечовите запаси.

Източник: НЛРС-СЛРБ

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА