Юлиан Попов: България трябва да разбере ценността на отпадъците

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Бившият министър на околната среда подчерта, че трябва да се създават продукти, които могат да бъдат използвани повторно, рециклирани и поправяни

“България трябва да разбере ценността на отпадъците. Нашата страна е зарината с отпадъци, защото не осъзнаваме тяхната стойност. Кръговата икономика е сложен и многопластов процес.” Това заяви бившият министър на околната среда Юлиан Попов по време на петото издание Софийския икономически форум.

Според него кръговата икономика обхваща целия икономически цикъл, а дизайнът на продуктите е от съществено значение. Той подчерта, че трябва да се създават продукти, които могат да бъдат използвани повторно, рециклирани и поправяни – трите ключови стълба на кръговата икономика. Попов отбеляза също, че темата вече не е изцяло в ръцете на политиците, а е обект на международна конкуренция.

Борислав Малинов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация за рециклиране, отбеляза, че кръговата икономика е полезен модел, който позволява суровините да останат част от производствения процес за дълго време.

 В България на сметищата ежегодно се изхвърлят около 2 милиарда тона отпадъци, включително опасни, които замърсяват околната среда.

Малинов посочи, че тези отпадъци представляват изхвърлена енергия, която не се оползотворява. Той подчерта важността на дизайна на продуктите, който трябва да позволява „прераждане“ на всяка част. Според него, отпадъците в България могат да се превърнат в ресурс чрез стимули за „зеления“ бизнес, включително данъчни облекчения за рециклиращите компании и програми за зелени стартъпи. Малинов предложи въвеждане на продуктови такси за повече категории продукти, като текстил, лекарства, антифриз и други.

Моника Станишева, основател на Форума за зеления преход и член на Европейския консултативен съвет по иновации, подчерта, че кръговата икономика може да бъде водеща инициатива за постигане на целите за устойчиво развитие. Тя даде пример с доклад на Фондация „Елън Макартър“, според който прилагането на принципите на кръговата икономика в сектори като цимент, алуминий, храни и отпадъци може да намали въглеродните емисии с 9,3 милиарда тона, като същевременно генерира до 1,8 трилиона евро за европейската икономика. Тя отбеляза, че в момента само 7,2% от световната икономика използва принципите на кръговата икономика. „Трябва да се действа бързо и решително“, подчерта Станишева.

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама