WWF пусна 7 хиляди моруни в Дунав           

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Моруните са с генетично доказан дунавски произход

Над 7 000 тримесечни риби от критично застрашения вид моруна са поели своя път от Белене през делтата на Дунав към Черно море. Моруната е сред последните четири есетрови вида, които все още се срещат в долното течение на най-емблематичната европейска река. Рибите са отгледани в български развъдник при специални условия, позволяващи по-лесната им адаптация в естествената среда.

Дунав, забрани, Agrozona.bg

Освен това те са маркирани от екипа на WWF с цел проследяване на тяхното развитие, съобщават от Националното ловно рибарско сдружение- съюз на ловците и риболовците в България.„Моруните са с генетично доказан дунавски произход. Това е важно както за тяхното приспособяване към особеностите на околната среда, така и като гаранция, че местните популации не са изложени на допълнителен риск с пускането на чужди видове. Освен това, новите риби са достигнали възраст, която ги прави по-малко уязвими на заплахите в естествената им среда и повишава шанса им за оцеляване по време на дългия път до морето“ – разказва ихтиологът Стоян Михов, ръководител на практика „Води“ във WWF.

Някога моруната достигала размери от 1 тон и 6 метра дължина

Моруната е най-едрата размножаваща се в сладки води риба в света, както и най-големият хищник сред шестте вида дунавски есетри. Тя няма зъби и поглъща плячката си  цяла, благодарение на огромната си източваща се напред уста. Някога моруната е достигала тегло от над един тон и дължина повече от шест метра, но днес такива екземпляри вече не се срещат в дивата природа.
Международният съюз за защита на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от видове в света. Затова в продължение на много години WWF България работи за опазването на техните естествени местообитания. През 2014 и 2015 г. тя стана първата природозащитна организация, която извърши зарибяване на Дунав, като пусна в басейна на реката 50 000 есетрови риби от вида чига, а през 2019 г. към Черно море се отправиха още 20 000 руски есетри.

Забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море

Напомняме, че момента в сила е пълна забрана за улов на есетри в Дунав и Черно море. Въпреки това, понякога възрастните  екземпляри, които навлизат в река Дунав, за да се възпроизвеждат, все още стават плячка на бракониери. WWF предупреждава, че всеки продукт от дива есетра е незаконен и вреди както на малкото останали есетрови популации, така и на бъдещите доходи на рибарите.

 

Снимка: Milena Hristova / WWF

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА