Какво предстои на финала на преговорите за реформата на ОСП

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Повечето представители на държавите-членки на ЕС в Съвета по земеделие и развитие на селските райони смятат, че може да се постигне съгласие по реформата за Общата селскостопанска политика през юни. След безрезултатните преговори по време на последното заседание на Съвета, което се проведе в края на май, подготовката по преговорния пакет продължава.

Работа по документи

На 31 май 2021 г. в Брюксел се проведе заседание на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС). Председателството разпространи документ с отворени въпроси разделени в три категории – с постигнато съгласие, критични въпроси и блокиращи въпроси, като беше обсъден подхода за преодоляване на критичните и блокиращи въпроси. На 7 юни ще бъдат предоставени текстове на Хоризонталния регламент и Регламента за обща организация на пазара. На 14 юни, на заседанието на СКСС се работеше по подготовката за предстоящия триалог по Регламента за стратегическите планове. На 16-17 юни имаше трилог на ниво служби, без министри и комисар. На 21 юни СКСС ще обсъди резултата от триалога и ще се даде мандат за супертриалога на 24 и 25 юни.

На 28 и 29 юни ще се проведе Съвет по земеделие и рибарство в Люксембург, на който ще се търси постигане на политическо съгласие. По време на заседанието ЕК отбеляза, че има много въпроси, които са затворени и такива, по които позициите са сближени. Държавите членки благодариха за усилията на председателството и отбелязаха трудността за постигането на консенсус с Европейския парламент.

Farm Europe коментира

За да се постигне съгласие по реформата на ОСП на Съвета през юни, португалското председателство трябва да се ангажира директно с диалог с евродепутатите, заявяват от Farm Europe. В коментар по повод причините за неуспеха на Съвета по земеделие на 26-28 май, от Farm Europe заявяват, че има „редица слабости в първоначалното предложение, което обяснява голяма част от блокажите и трудностите сега”. Напомнят, че „ОСП вече е на етап на съвместно вземане на решения, което някои от участващите в преговорите понякога изглежда, че забравят“. Това означава, че “диалогът не може да се основава на двустранни дискусии“, а е необходим „пряк ангажимент“ на Съвета и на „всички ключови политически сили в Европейския парламент, не само на Комисията по земеделие.”

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА