Водите в Европа стават по-чисти

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

Последните данни за пречистването на отпадъчните води в Европа показват подобрения в събирането и обработката, въпреки че все още има големи различия между държавите членки. Лидерите в тази област, като например Австрия, Германия и Нидерландия до голяма степен постигат минималните стандарти на ЕС за пречистване на отпадъчните води, а няколко други държави ги следват с малка разлика. По-новите държави членки, започнали работа в областта от по-ниско равнище, също са подобрили като цяло събирането и обработката, независимо от по-ниската степен на съответствие. Този напредък е свързан със значителна инвестиционна подкрепа от ЕС, която възлиза на 14,3 милиарда евро за периода 2007-2013 г.

Европейският комисар по въпросите на околната среда Янез Поточник заяви: „Пречистването на отпадъчните води е едно от основните изпитания за обществото: почистваме ли боклука, който създаваме, или замърсяваме околната среда, от която зависим? С облекчение наблюдавам, че тенденциите се развиват в правилната посока и също така съм доволен, че действията на Комисията – комбинация от финансова подкрепа и по-строги правни действия, когато е необходимо, носят полза за гражданите на Европа.“

Докладът показва, че преобладаващата част (91 %) от замърсените води от големите градове на ЕС се подлага на по-щателно пречистване, което е значителен напредък по отношение на положението, отразено в предишния доклад (77 %). Освен това благодарение на по-доброто пречистване на водите и по-редките изхвърляния на необработени канализационни води в околната среда безспорно се подобрява качеството на водите за къпане (вж. IP/13/445). В началото на 90-те години само в около 60 % от местата за къпане качеството на водите е било отлично, а днес тази цифра е 78 %.

Съгласно законодателството на ЕС, установено през 1991 г., държавите членки са задължени да разполагат със системи за събиране на отпадъчни води от населени места и трябва да гарантират, че водите, влизащи в системите за събиране, преминават през подходяща „вторична“ обработка за отстраняване на замърсителите. Отпадъчните води, които влизат в чувствителни зони (например места за къпане или резервоари за питейна вода) трябва да се подлагат на допълнително по-строго пречистване.

Последният доклад обхваща периода 2009 – 2010 г. Основните констатации в него са:

• Събираемостта е на много високо ниво, като 15 държави членки събират 100 % от общото си количество замърсена вода. Всички са запазили или са подобрили предишните си резултати, въпреки че степента на съответствие остава под 30 % в България, Кипър, Естония, Латвия и Словения.

• Степента на съответствие за вторично пречистване е 82 %, което е увеличение с 4 пункта спрямо данните в предишния доклад. Съществуват обаче огромни разлики между ЕС-15, където показателите са в диапазона 90-100 %, и ЕС-12, където средната степен на съответствие е 39 %.

• Степените на съответствие по отношение на по-строгото пречистване за борба с еутрофизацията и за намаляване на бактериологичното замърсяване, което би могло да се отрази на човешкото здраве, са 77 % като цяло. Държавите членки от ЕС-12 са достигнали средно едва 14 %, а Австрия, Германия, Гърция и Финландия – 100 % изпълнение.

• Делът от територията на ЕС, определена като чувствителна зона, се е увеличил с два пункта в сравнение с предишния доклад, и е достигнал почти 75 %. Най-големите увеличения са във Франция и Гърция.

Населените места в целия Европейски съюз трябва да събират и пречистват своите отпадъчни води съгласно Директивата за пречистването на градските отпадъчни води. Непречистените отпадъчни води може да са замърсени с вредни бактерии и вируси и по този начин да представляват риск за общественото здраве. Те съдържат и хранителни вещества, като азот и фосфор, които могат да навредят на пресните води и морската среда .

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА