Внасяме повече пресни плодове и зеленчуци спрямо миналата година

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Вносът на пресни зеленчуци през първите два месеца на 2017 г. се увеличава с 6,1% спрямо същия период на предходната година и достига 42,8 хил. тона. При пресните плодове увеличението е с 0,5%, до 46,7 хил. тона, показват предварителните данни на НСИ.

Увеличението на общия внос на пресни зеленчуци се дължи основно на отчетения ръст на доставките на домати – с 1,5 хил. тона или 17,1% и картофи – с 1,9 хил. тона или 26,7%. Съществено повишение в рамките на разглеждания период се регистрира също така при импорта на марули, лук, чесън, гъби, патладжани и спанак – с между 12,3% (марули) и 96,4% (спанак). Същевременно, вносът на краставици и зеле намалява, съответно със 17,3% и 38,3%.

3При пресните плодове водещ остава вносът на видове, които не се произвеждат в страната, като цитрусови плодове и банани. От произвежданите в страната пресни плодове, увеличение на годишна база се отчита при вноса на круши (с 5,3%), ябълки (с 19%), пъпеши (с 24,7%), черупкови плодове (над два пъти) и дюли (близо три пъти). От друга страна, в рамките на периода са внесени с между 26% и 78,9% по-малко дини, сливи, грозде, ягоди и праскови.

През периода януари – февруари 2017 г. от страната са изнесени 4,7 хил. тона пресни зеленчуци (нарастване с 82,1% спрямо същия период на 2016 г.) и 6,2 хил. тона пресни плодове (с 13,1% по-малко от миналогодишния износ).

Сред основните зеленчуци, значителен ръст на годишна база се наблюдава при износа на пиперки, тикви, домати, картофи, зеле и патладжани – от два пъти при пипера до над пет пъти при патладжана. Износът на краставици бележи, макар и по-умерен, ръст – 26,3%. Същевременно, експортът на моркови, лук, чесън и гъби намалява с между 31,7% и 94,3%, като най-значителен спад е налице при гъбите.

Намалението на общия износ на пресни плодове се дължи основно на регистрирания спад на експортираните количества цитрусови плодове и банани, представляващи реекспорт. В сравнение с първите два месеца на 2016 г., износът на черупкови плодове, дюли, ябълки, грозде и ягоди намалява от 2,3% до 59,4% (ягоди). От друга страна, износът на боровинки и кайсии нараства няколкократно на годишна база (съответно до 14 тона и 31,5 тона), а този на сливи – с 19,6%.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА