Вижте как и къде да приберете луковиците на пролетните китки

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Пролетната градина беше прекрасна, потънала в красиви цветове и аромата на зюмбюли, нарциси, лалета. Много неопитни градинари обаче отсега се питат – догодина ще цъфтят ли отново?

Всичко зависи от хората. Заатова, щом прецъфтят пролетните цветя, е необходимо да се отрежат цветоносите, освен ако не искате да събирате семена. Тогава хранителните вещества ще се насочат към луковиците. Трябва да изчакате да изсъхнат добре листата и тогава вече да извадите луковиците, които ще ви дадат същите цветове през следващата година. Разбира се, ако добре се погрижите за тях. Обикновено си мислите, че извадените луковици вече са в покой, но в действителност в тях продължават да протичат сложни физиологични и биохимични процеси.

Внимателно извадените луковици, без да се нараняват, се почистват от полепналата пръст, корените, старите люспи, видимо болни и наранени части. Поставят се на сянка, за да просъхнат, след което се поставят в затъмнено помещение. При лалетата светлината може да причини т.нар. втебеширяване – физиологично заболяване, при което тъканите на луковицата се разрушават. Повишената пък влажност предизвиква развитие на гъбни болести. По-високата температура в помещението ще доведе до неправилна ориентация на кълновете, след като се засадят луковиците.

 

Какво сочи термометърът

Оптималната температура за съхранение на луковиците на повечето от луковичните растения е 18-21 градуса. Но зависи и от това за какво ще се използват. Луковиците от лале, които ще се засаждат на открито през есента, до септември се съхраняват при 20 градуса, а след това до засаждането им – при 17 градуса. Тези, които ще използвате за форсаж, първите 6 седмици съхранявайте при 20 градуса, след това една седмица при 17 градуса, а останалото време при 9 градуса, или при друга схема, в зависимост от времето, през което искате да цъфтят. Луковиците от нарцис, след като ги просушите и почистите, съхранявайте при температура 20-23 градуса, а тези от зюмбюла – при 18-20 градуса. Не подценявайте тези изисквания. Те са в основата на добрия цъфтеж през следващата година.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА