Витамин К помага при отслабване, остеопороза и срещу кървене

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Витамин К помага при отслабване и срещу кървене. Той участва в различни физиологични процеси, включително в процесите на кръвосъсирване и костната минерализация, се казва в научно становище на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA). Европейските експерти определиха диетични референтни стойности за Витамин К.

Витамин К е представител на семейството на мастноразтворимите съединения със сходна химична структура, известни като нафтоквинони (3-substituted 2-methyl-1,4- napthoquinone). Среща се в два витамера – Витамин К1, известен още като филоквинон (phylloquinone) и Витамин К2, известен още като менаквинон (menaquinone).

При възрастни дефицитът на Витамин К се характеризира клинично с тенденция към кървене във връзка с ниската активност на коагулационните фактори в кръвта. При “нисък” прием на филоквинон (т.е. <10 µg/дневно) развитието на симптоматичен дефицит на Витамин К и нарушение на нормалния хемостатичен контрол при здрави възрастни, може да отнеме повече от 2-3 седмици. Кърмачетата са податливи на кървене поради ниското съдържание на Витамин К в майчиното мляко и малките им телесни запаси от Витамин К. В тази връзка прилагането на филоквинон във фармакологична доза, чрез орално или чрез мускулно въвеждане, е обичайна практика за профилактика на хеморагичната болест при новородените. Проучванията са показали и възможна взаимовръзка между „ниския“ прием на Витамин К и аномалии в калцификацията, вкл. остеопороза или артериална калцификация, както и възможна връзка между плазмения филоквинон и риска от остеоартрит.

Витамин К се среща основно в тъмно зелените листни зеленчуци – спанак, маруля и други салатни растения, зеле, брюкселско зеле, броколи, аспержи, фъстъци, в количества от около 60-365 lg и около 80-585 lg /100 g. Други източници на филоквинон са някои масла от семена, растителни мазнини и смесени мазнини – в количество около 25-60 lg / 100 g. Витамин К се намира също в животинските продукти като месо, черен дроб, сирене и яйца.

Адекватен прием на витамин К при кърмачета е от 10 lg/ден за кърмачета на възраст 7-11 месеца и между 12 lg/ден за деца на възраст 1-3 години и 65 lg/ден за деца на възраст 15-17 години. За бременни жени, като се вземе предвид средното увеличение на теглото на тялото и референтната телесна маса на не-бременни жени, адекватният прием е същият както този за небременните жени, получен след закръгляване. За кърмещи жени Панелът счита, че адекватен прием от 1 lg/kg телесно тегло на ден за филоквинон, определен за нелактиращи жени, покрива малката екскреция на витамин К с майчиното мляко. По този начин адекватният прием за бременни или кърмещи жени се определя на 70 lg филохинон/ден.

Референтните стойности за витамин К (само на база филоквинон)

Възраст Адекватен прием за населението AI (µg/дневно)
Бебета 7–11 месеца

Деца 1–3 години

Деца 4–6 години

Деца 7–10 години

Деца 11–14 години

Подрастващи 15–17 години

Възрастни ≥ 18 години, вкл. бременни и лактиращи жени

10

12

20

30

45

65

70

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА