Вертикалното фермерство e бъдеще в сегашно време

Васил Русев
Васил Русев
5 Минути

Бъдещето е градско. Поне това показват тенденциите от последните десетилетия в световен мащаб. Тъй като бързо нарастващото население на планетата се заселва предимно в големите градове, един въпрос възниква все по-отчетливо: как ще се изхранват всички тези хора? Част от решението на тази задача се намира в иновативното вертикално производство на растителна храна в градски условия. То започва да се разпространява все повече, а идейни проекти вече има и в България.

Реализация
Запознайте се с Джон Алесос и Йенс Руидж от компанията GROWx, които откриват първата търговска вертикална ферма в Холандия. В нея те отглеждат десетки сортове микро и листни зеленчуци. Всеки ден пресни продукти напускат вертикалната ферма и се доставят на прочути заведения за хранене в Амстердам. Техният работен ден започва в 8:00 сутринта. До следобед екипът се грижи за посевите, събира и опакова зеленчуците. Следобед те доставят продуктите на клиентите и събират обратна информация за качеството. “Свежестта е много важна. Ние се уверяваме, че събраните зеленчуци се доставят на клиента в рамките на няколко часа “, казва Джон. “Повечето клиенти поръчват два пъти седмично. Според тях, продуктите ни имат по-дълъг срок на годност, отколкото зеленчуците, отглеждани на открито или в оранжерии.”

Обичани от главните готвачи
Микро-зеленчуците всъщност са просто култури, събрани на по-ранен етап. Поради това те са много ароматни. “Главните готвачи ги обичат и ги използват като функционални гарнитури”, казва Йенс. “В миналото хората в ресторантите са използвали клонче от магданоз или мента, за да добавят цвят към храната. Днес главните готвачи на практика са художници и се стараят да създадат произведения на изкуството в чиниите. За тази цел те обръщат внимание на цвета, вкуса и структурата на ястието.”

Собствениците на фермата нямат предишен опит в аграрната сфера. По време на пътуванията си те виждат последиците от изменението на климата със собствените си очи. След като завършват бизнес администрация, започват работа за светодиодна компания и се занимават с различни стартиращи фирми. Така и стигат до столицата на Холандия. Защо Амстердам?. “Понякога хората мислят, че идеята ни е дошла в Америка, но това не е вярно. Холандия е горещото място, когато става въпрос за градинарството. Университетът по Аграрна икономика е известен в цял свят, също както и холандските компании за семена и доставчици на градинарски стоки. Всичко това се случва в радиус от 150 километра. Хора от цял свят идват тук, за да научат за градинарството. Освен това, Холандия има отличен иновационен климат.”

Планове за бъдещето
Вертикалната ферма в Амстердам сега се състои от 250 м2. Джон казва, че има планове тя да нарасне от 5 до 10 пъти. Така продукцията би успяла да задоволи нуждите на един по-голям район. Въпреки това, вариантът за износ не се разисква. “Нашата цел е да предоставим на града местно отглеждана храна. Ако продължим да се разширяваме, просто ще отворим нова ферма на друго място.”

Технологията
Тези ферми са с почти затворен цикъл на работа. Хидропонната вертикална система за отглеждане на зеленчуци разчита на набор от хиляди енергийно ефективни LED крушки, които осветяват редиците зеленчуци с лилава светлина. Богата на хранителни вещества вода подхранва растенията. Тя се изпомпва от големи бидони и се насочва към всяко растение през малки тръбички.

Предимства и недостатъци
– Фермите от този вид потребяват около 90% по-малко вода и използват 50% по-малко енергия, сравнено с традиционните стопанства.
– Благодарение на контролираната среда, зеленчуците във фермите узряват 3-4 пъти по-бързо от обичайното. Производството е целогодишно.
– Ключова особеност е, че при отглеждането на културите не се прилага агрохимия. Помещенията са снабдени с филтри и ултравиолетово осветление. Това осигурява екологичността на продукцията.
– Главните недостатъци са свързани с все още проявяваното недоверие на голяма част от потребителите към продуктите от вертикални ферми, както и недостатъчната ангажираност на институциите към подобни проекти.

Факти
Според Световната организация по прехрана и земеделие (FAO), населението в света ще нарасне с една трета до 2050 г., или още около 2 милиарда души ще населяват планетата, надминавайки общо 9 милиарда. Повечето от тези хора ще живеят в развиващите се страни, а голям дял от населението се пада на градовете и урбанизираните територии. Ако тенденциите за увеличаване на потреблението продължат със същите темпове, по прогнози на FAO земеделието и селскостопанското производство в световен мащаб ще трябва да бъдат увеличени с около 60% до 2050 г., за да отговорят на очакваното потребление на храни и фуражи.

Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА