В Космоса култивират салати и моркови

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Специална конвейерна оранжерия ще осигурява витамини в орбита

В края на 2018 г. в Русия съобщават за разработването на нова космическа оранжерия за отглеждането на салати и моркови в Космоса. Новата разработка е на Института по медико-биологични проблеми към Руската академия на науките и се казва „Витацикл-Т“. Представлява оранжерия, която е предназначена за експериментална разработка на режими за конвейерно отглеждане на салатени растения на руската част на Международната космическа станция.

 

По една салата на денонощие

Предвижда се производителността на космическата оранжерия „Витацикл-Т“ да е 45 г салатена биомаса на денонощие, което може да осигури потребностите на един член от екипажа от витамини С и А и частично от витамини от група В и фибри. Освен това научните екипи от Института по медико-биологични проблеми разработват и модулна космическа оранжерия за конвейерно отглеждане на моркови с производителност 70 г на 24 часа, а също така и умно светодиодно осветително тяло за автоматично определяне на оптималните режими на осветление на посевите от различни растения в космическата оранжерия.

От 1990 до 2000 г. руските космонавти провеждат 6 експеримента по отглеждане на салата и други листни зеленчуци, а също така репички и пшеница. На Международната космическа станция е въведено оранжерийното устройство „Лада“. Доказа се, че растенията могат да се отглеждат дълго време в условията на космически полет без да губят репродуктивните си функции и при това да формират жизнеспособни семена. В периода от 2002 до 2011 г. са проведени 17 опита с грах, пшеница, ечемик, репички и салатни култури.

 

Букет от „космически“ цветя

През 2016 г. на Международната космическа станция трябваше да бъде доставена оранжерия от ново поколение „Лада-2“, но корабът, с който пътуваше оранжерията – „Прогресс МС-04“, претърпя катастрофа. Разработката на ново оранжерийно устройство може да отнеме минимум пет години.

Първите изследвания за влиянието на микрогравитацията върху растенията водят началото си от 1960 г., когато заедно с кучетата Белка и Стрелка в Космоса са изпратени и семена от някои растения. През 1979 г. на станцията „Салют-6“ се наблюдава и растежа на първите „космически“ цветя – лалета, които за 30 денонощия израстват до 50 см и достигат фазата на бутонизация.

На борда на орбиталния комплекс „Мир“ се създава и първата в света автоматична оранжерия „Свет“, в работата над която в рамките на програма Интеркосмос участват и учени от България.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА