В Добруджа валежите са наполовина, страдат идеалните посеви

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В момента най-добре се справят култури като тритикале и ечемик, казва проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево

„Състоянието на посевите в Добричка област е критично, но не е безнадеждно. В различните райони на Добричка област картинката е различна, но факт е, че в цяла Добруджа имаме т.нар. екстремно пролетно засушаване, което е следствие на екстремно зимно засушаване.”, каза за „Агрозона” проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево. По данни на метеорологичната клетка на Добруджански земеледски институт за период от октомври до март 2020 в региона са паднали 150 лв/кв. м при средна норма от 270-280 л/кв. м, което е почти половината от нормална година. Според проф. Киряков фактор в положението допълнително е утежнено и от ниските температури в последните дни, които са довели до появата на слани в региона.

 

Сортовете определят състоянието

Според специалиста картината в Добричка област е шарена. „Някои посеви се държат, някои са малко по-зле, други са доста зле. Картината е шарена, защото сортовата структура е доста разнообразна. Много сортове се отглеждат, прилагат се различни технологии. Обикновено страдат посевите, които бяха в идеално състояние през март месец. Слабите посеви от тогава в момента се държат по-добре. Но това е напълно нормално, защото по-късните посеви изпитват по-голям недостиг на влага.”, обясни проф. Иван Киряков.

Той обясни, че в момента най-добре се справят култури като тритикале и ечемик. Пшеницата е в различно състояние в зависимост от сорта, в зависимост от гъстотата, степента на братене. Различните сортове реагират по различен начин на променените условия”, каза още проф. Киряков.

 

Перспективата

Според проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт и 5 л/кв.м дъжд са достатъчни, за да се стабилизират нещата в района. „За съжаление, прогнозата не дава дъжд в следващите 10 дни. Това означава, че картината ще се задълбочава всеки изминал ден. Следствие от задълбочаването на тази криза ще е свалянето на добива.”, категоричен е той. „Природата създава даден вид, за да се възпроизвежда, а не да дава високи добиви. В момента силните посеви, които имат по 4-5 братя, ако се задълбочи засушаването, ще редуцират броя на братята, за да оцелеят.”, завърши проф. Киряков. Продължи ли засушването риск вече се задава и пред пролетните култури, царевица, слънчоглед, които са поникнали.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА