„Процесът по регистрация на стопанствата за отглеждане на прасета за лично ползване е изключително слаб”, отбеляза секретарят на Областната епизоотична комисия в Добрич и директор на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Анелия Андонова по време на редовното заседание на комисията. С промените, които бяха направени, регистрацията на личните стопанства е задължителна. Важно е да се знае, че в 10-километровите зони около големите промишлени ферми може сега да се направи регистрация, като заселването ще бъде след края на август” – каза д-р Андонова.
Д-р Димитър Димитров – председател на Български ветеринарен съюз, заяви, че при регистрация на личните стопанства, от животните се взема кръвна проба за изследване, с което стопаните могат да бъдат сигурни, че те са здрави и добави, че при възникване на огнище от Африканска чума, то именно собствениците на животни от регистрирани обекти ще получат обезщетение.
Според актуалната епизоотична обстановка че към настоящия момент на територията на област Добрич няма регистрирани огнища на заболявания – нито при птиците, нито при свинете.
След промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност с регистрацията на личните стопанства основно са натоварени с кметовете и кметските наместници по райони.
През миналата година заради Африканската чума по свинете в областта са били ликвидирани прасетата в над 1000 лични дворове.