Утайката от кафе – тор или враг в градината

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Един от най-популярните „градински съвети” е да се покрива почвата под растенията с утайка от кафе. Джеймс Уонг, известен ботаник от Лондон е решил през миналата година да изпробва в собствената си градина тази практика, а резултатите обяви наскоро в авторитетното издание The Guardian.

Какво обещават привържениците?gortenziya

При търсене в интернет на думите утайка от кафе + растения само на английски език изскачат около 4 млн. хвалебствени резултата. Според едни от тях утайката от кафе добавя в почвата важни минерални елементи. Други твърдят, че утайката помага на полезните почвени бактерии, а в трети се рекламира като средство за повишаване киселинността на почвата и е незаменима за хортензии и рододендрони.

Какво показа практиката?kaffeesatz

„През това лято направих малък експеримент. Избрах два участъка в градината с еднакъв асортимент от зеленчуци и цветя и постоянно подхранвах единият със своята всекидневна порция утайка от кафе, която оставаше след сутрешната ми закуска”, разказва Уонг. В края на лятото едната част от градината е била покрита с красив тъмен мулч от утайка с дебелина 2-3 см. Експертът забелязал, че две седмици след началото на експеримента „кафените” лехи изглеждали значително по-зле от обичайните. Техният растеж се забавил, някой листа пожълтели, а други опадали. Част от новите клонки пък загинали. Все пак някой растения изглеждали добре, но не повече от съседите си в лехите без утайка, твърди Уонг.

Защо не работи легендата?60034

Утайката от кафе съдържа много кофеин, често дори повече отколкото в напитката. А това вещество затормозява растежа на растенията. Освен това има научни предположения, че кофеина блокира ръста на корените при младите растения. В резултат на това те не могат да поемат нормално вода и хранителни вещества. Последствията от влагането на утайката от кафе не са еднакви за различните култури, но като цяло не носи някаква полза за растенията, поради което не си струва да се рискува здравето на градината, съветва специалистът.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА