Уникален Център по растителна системна биология и биотехнология ще се изгражда в Пловдив

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В Пловдив беше направена първата копка с тържествен водосвет на научноизследователския комплекс на Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.

Центърът е подкрепен от български и немски партньори по проект PlantaSYST, като от българска страна участва и Института по  зеленчукови Култури „Марица”. Селскостопанска академия бе представена от председателя ѝ проф. Мартин Банов, проф. Божанова – зам.-председател, и доц. Ганева – директор на института, съобщиха от пресцентъра на академията.

Центърът по растителна системна биология и биотехнология е регистриран като автономна научна организация по време на първа фаза на проекта (TEAMING Phase I) и е подкрепен от българското и немското правителство, партньорите по проект PlantaSYST от България и Германия, както и община Пловдив.

Основен фокус на проекта е позиционирането на ЦРСББ като водеща научна организация в България и югоизточна Европа чрез интегрирането на съвременните знания в областта на генетиката, функционалната геномика и биоинформатиката с цел изучаване на растителните биохимични процеси и транслиране на научното знание в разработването на ценни растителни продукти с потенциално приложение в медицината, фармацията, козметиката и хранително-вкусовата промишленост.

В своя седемгодишен план за създаването и развитието на ЦРСББ по проект PlantaSYST е заложено:

  • изграждането на нова и модерна сграда за ЦРСББ;
  • закупуването на съвременна апаратура за научни изследвания;
  • провеждането на фундаментална и приложна наука;
  • разработването на нови продукти за българския и световния пазар;
  • извършването на сервизни услуги в областта на метаболомиката и биоинформатиката;
  • привличането на ценни научни кадри;
  • обучаване на докторанти и пост-докторанти;
  • изграждането на сътрудничество между научния сектор и индустрията.

 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА