Днес е Цветница, празникът, наричан още Връбница, се отбелязва в неделята след Лазаровден, седмица преди Великден и е един от най-хубавите пролетни празници.
Посветен е на тържественото посрещане на Исус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки.Предишния ден Христос е върнал към живота мъртвия Лазар и е посрещнат от жителите на Йерусалим като възкресител. На днешния празник вярващите носят в ръце клонки – в Европа посрещат този празник с маслинови, лаврови, върбови, от зеленика, розмарин или стилизирани палмови листа, както и пролетни цветя.
На службата в храмовете християните държат в ръцете си осветени върбови клонки, които заменят палмовите клонки – вайи, сякаш отново посрещат своя Спасител. Осветяването на върбичките се извършва на всенощното бдение в събота вечер.
След богослужението християните отнасят осветените върбови клонки в домовете си за здраве и предпазване от болести и зло.
Вярва се, че осветената върба има предпазна и възпроизвеждаща сила, затова тя се запазва цяла година пред домашната икона. Сутринта над портите на всяка къща се закичват венчета от върбови клонки, които предпазват от зло и от неплодородие.
Лазарувалите предишния ден моми се събират на реката, като всяка носи свое венче и омесения предварително обреден хляб (кукла) и изпълняват обичая “кумичене”. Венчетата и парчета от хляба се нареждат на дъсчица и се пускат по течението. Момата, чието венче излезе най-напред, се избира за “кумица” и тя повежда моминското хоро към своята къща.
Въпреки строгия великденски пост, на този ден риба.
Седмицата, която започва в понеделник след Цветница, се нарича Страстната седмица и е посветена на страданията на Исус Христос, на неговата кръстна смърт и погребение.
На Цветница имен ден празнуват всички с имена на цветя и техните производни. Според статистиката на този ден празнуват близо 1/5 от българите. Имен ден празнуват всички, носещи имена на цветя, растения, храсти и дървета: Ангел(ина), Биляна, Божура, Виолета, Върба, Върбан, Върбинка, Гергин(а), Гроздан(к)а, Далия, Дафина, Делия, Делян(а), Дилян(а), Димитър-другото име на Богородичката е Димитровче, Динка, Детелин(а), Елица – идва от Ела, Жасмина, Здравка, Здравко, Зюмбюл(ка), Ива, Иглика, Калин(а), Камелия, Карамфил(к)а, Китка, Латинка, Лили, Лила, Лилия, Лиляна, Лора, Люлина, Маргарита, Магнолия, Малина, Нева, Невен(а),Незабравка, Петуния, Ралица, Роза, Росен, Росица, Смилян(а), Теменуга, Теменужка, Трендафил(ка), Фидан(к), Ангел(ина), Цвета, Цветан(а), Цветанка, Цветелин(а), Цветомир(а), Цветослав(а), Цвятко, Череша, Явор(а), Ягода, Ясен(а), Ясмина и др.
От 15 години на християнския празник Цветница в страната се провежда кръводарителска акция. Тя е под наслов „Запалете свещичка, дарете кръв, дарете живот сега!” и е организирана от от Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) и БЧК, с подкрепата на Българската православна църква, припомнят от вестник Стандарт.
Всички столичани желаещи да се включат в благородната инициатива могат да намерят мобилните екипи на НЦТХ на четири пункта в столицата от 9 до 13 часа. Това са храмовете:
Храм „Покров Богородичен”, ул. „Георги Данчов – Зографина” 2 (зад х-л „Родина”), в Енорийския център към храма;
Храм „Св. Неделя”, пл. „Св. Неделя” 19, в аулата на Богословския факултет;
Храм „Св. Седмочисленици”, ул. „6-ти септември” 16, в салона на 6-то ОУ „Граф Н.П. Игнатиев”;
Храм „Св. Параскева”, бул. „Г. С. Раковски” 58, в хоровата зала на училище „Дарби” при Храм „Св. Параскева”
Освен НЦТХ, в кампанията ще се включат и четирите Регионални центъра по трансфузионна хематология (РЦТХ) в Пловдив, Стара Загора, Варна и Плевен, както и доброволци на БЧК, които ще бъдат на разположение на всички желаещи да дарят кръв.
В Пловдив кръводаряването ще бъде от 9.00 до 14.00 ч., пред храм “Св. Св. Петър и Павел”.
В Стара Загора – от 8.30 до 12.00 ч., в сградата на РЦТХ.
Във Варна – от 10.00 до 14.00 ч., на 1 и 6 април, в сградата на РЦТХ.
В Плевен – от 9.00 до 16.00 ч., в сградата на РЦТХ.