Цветан Цеков: България може да се превърне в биологичен хъб за чисти храни

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
7 Минути

Да направим страната ни зелената градина на Европа, това е новата мисия на собствениците на Яблена-Натура, най-големия производител на биологични ябълки на Балканите

Да направим България зелената градина на Европа, с това послание започна Денят на отворените градини в село Радотина, където се намира по-голяма част от овощните насаждения на фирма Яблена, най-големият производител на биоябълки на Балканите. Това е целта на една съвременна фамилия, която носи възрожденски дух и иска не само да развива своя бизнес, но и да вдъхновява и други българи да тръгнат по трънливия, но чист път за производството на органични плодове, зеленчуци и храни.

Събитието беше открито от Марк Цеков, синът на Цветан Цеков, основател на компанията, понесъл всички несгоди – тези на природата, и онези на администрацията, с които се сблъсква всеки ден и досега.

„България има огромен потенциал в развитието на биологично чистото производство, това е бъдещето. Ако вървим в тази посока ще успеем да запазим тези традиции, с които българската държава във времената, когато е претърпявала национални катастрофи е успявала да преодолее трудностите. Именно българското земеделие е в основата на възраждането на държавата“, каза Цеков-старши.

Градините на Яблена се намират в края на Ботевградската котловина, между 500 и 700 м надморска височина. Почти 1 000 дка ябълкови градини и круши и още толкова вишни. В тях е положен един 20 годишен труд на място, където никога не е имало традиционно овощарство.

Биологичното производство е бъдещето на нашата държава

Това, което са създали е плод на силата на духа, защото планината много трудно е допуснала хората и да произвеждат плодове в полите и. В първите години градушки често са отнасяли резултатите от труда на целия екип, а ранен сняг съборил конструкциите в близо 1/3 от градината, спомня си доайенът на биологичното земеделие у нас. Но Цеков отново си е дал един последен шанс и работата потръгнала.

„Яблена е дълъг път, не само производство на чиста храна, но и сила, дух и история, която ще продължи, докато ги има градините. Доказахме пред себе си и стотиците хиляди наши клиенти, че правим уникални плодове, които продаваме успешно и в чужбина. Този модел трябва да бъде мултиплициран и да бъде възпроизвеждан в цялата държава, тъй като в биологичното производство е бъдещето на нашата държава. Ако политиките бъдат насочени правилно, страната ни може да се превърне в биологичен хъб, да поканим в нашето биологично семейство много производители и да превърнем страната в една зелена градина и остров за производство на чиста храна“ каза още Цветан Цеков пред многобройните си гости. Биологичното производство не само е здравословно, но и е задължително за консумация, категоричен е той.

Марк Цеков: Технологиите имат за цел да ни помагат, а не да ни контролират

Дигитализацията беше акцент в лекцията на Марк Цеков. Младият мъж е натрупал сериозни бизнес знания в Германия и се е върнал, за да ги приложи именно в семейната фирма. Въпреки големите си ангажименти като домакин, Марк също беше избрал интересна тема, към която никой не е безразличен в наши дни. „Отглеждаме нови дигитални поколения, свикнали да бъдат ангажирани от вълната, която се движи он лайн. По този начин обаче много от младите хора се отделят от природата. Дигитализацията е полезна, технологиите ни помагат, вършат много от тежката работа, има софтуери, с които определяме кога да пръскаме, кога се пръскат спорите, помагат да се наблюдават метеорологичните условия, кога има висок риск от зараза и това са все неща, които всеки един земеделец трябва да ползва“, смята Цеков – младши.

В ежедневието обаче нещата изглеждат по друг начин – 62% от възрастните мразят времето, прекарано пред телефоните, освен това се улавят, че имат симптоми на депресия и ниско самочувствие вследствие на висенето в социалните мрежи. Получаването на дори едно съобщение на мобилния телефон може да ни разсее драстично. 40% от тинейджерите не успяват да завършат домашните си заради времето прекарано с дигиталните устройства, а вече три години се учи онлайн. Малко по малко се къса връзката с природата, а прочитът на думата е ясен – При родата! Технологиите имат за цел да ни помагат, а не да ни контролират, припомни Марк, който споделя възгледите на баща си и работи заедно с него за постигането на набелязаните цели.

Проф. Домозетов: Има неограничен пазар за биологични сливи

При изключителен интерес премина изказването на проф. Димитър Домозетов. Бившият директор на Земеделския институт в Кюстендил е истинска енциклопедия за историята, възможностите и духа на родните овощари. Той настоява овощарството да се развива в полупланинските и планинските райони. Професор Домозетов е убеден, че трябва ново райониране на България. Опитният учен препоръчва да се отглеждат биологично сливи, защото растителната защита е доста по-лека, а пазарът на сливови продукти е неограничен на Запад.

„Овощното дърво трябва да се използва така, че то само да му помагаме на момент и то да ни даде това, което ни е необходимо и то биологично чисто. Ако не изчистим нещата, не определим ли целта, загубени сме“, каза още проф. Домазетов, който има награда дори от премиера на Китай, заради успешната работа в овощарството на Поднебесната империя.

Сред гостите бе и Мими Найденова, която е агроном със специалност лозаро-градинарство и 40 годишен стаж като 15 от тях са в областта на биологичното и биодинамичното земеделие. Интересна лекция изнесе и Димитър Боршуков, вносител и производител на микроорганизми с ,които е успял да помогне на значителен брой български фермери да предпазят животните си от инфекции и да се спре лечението с антибиотици.

Безспорно акцент в събитието беше акад. проф. Валентин Дрозда от Украйна, който е ентомолог с 50 години стаж в областта и е главен консултант на биологична лаборатория на Органик Инвест Био Защита. Световноизвестният учен изнесе изключително интересна лекция за био борбата с вредителите и използването на трихограмата в градините.

Очаквайте в следващия брой на списание A ZONA и в сайта Agrozona.bg  неговите съвети за използване на трихограмата – дребната осица, която се справя с големите проблеми в овощните градини.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА