Цветан Цеков: 90% от проблемите идват от вносната продукция заради липсата на проследяемост

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

До 22 януари браншът предлага корекции в спорната наредба за стоките с висок фискален риск

До 22 януари земеделският бранш може да подава предложения за корекции в спорната Наредба за превоз на стоки с висок фискален риск, стана ясно след срещата на земеделски производители с експерти от Националната агенция по приходите (НАП), съобщи за Агрозона Цветан Цеков от Браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

„От НАП са категорични, че тази наредба в този си вид ще функционира. Ние като бранш изключително много се възпротивихме срещу цялостното неразбиране на спецификата, особено на сезонното реколтиране на плодовете и зеленчуците, тъй като в самата наредба не са засегнати елементи, детайли, които са свързани със спецификата на нашата работа“, каза Цеков.

Той оцени като положителен сигнал идеята за изсветляване на сектора, но мерките не са съобразени с естеството и с компетенцията на земеделските производители.

„Трябва да има проследяемост на транспортирането на продукцията, откъде идва, за къде отива, от кого е произведена, от кого се търгува, тоест изсветляване на целия търговски поток, който включва и агрохранителната верига. Един земеделски производител, който няма административен капацитет и няма необходимите електронни подписи или не може да уведоми онлайн НАП, когато произвежда и продава своята продукция, ще има сериозни затруднения.“, категоричен бе Цветан Цеков.

По думите му наредбата трябва да бъде коригирана в частта за контрола по време на сезонното реколтиране на плодовете и зеленчуците. „Когато ние сезонно прибираме нашата продукция, часовете, в които тръгват камионите, трябва да бъдат обявени. Те често се разминават. Ние никога не можем точно да знаем колко продукция ще натоварим на камиона, тъй като нямаме кантари на полето. Това може да стане единствено в преработвателната фабрика. Обаче съществува риска, ако бъде спрян този камион, да бъдем санкционирани. Глобите са 5000 лв.“, каза още Цеков.

Той разясни, че малките производители, които транспортират до 500 кг или под 5000 лв. продукция, не попадат в този обхват, както и камиончета и бусове, които са 3,5 тона.  „Въпросът обаче е, че точно в този обсег попадат именно тези контрабандисти, които реално ще бъдат прикрити и като производители. Именно там трябва да се работи изключително много от НАП. Целият контрол трябва да бъде осъществен основно на границите, тъй като каквато и да е продукция, тя влиза оттам. Реално 90% от проблемите идват от вносната продукция заради липсата на проследяемост“, каза още Цветан Цеков. От НАП предвиждат на граничните пунктове да има постоянни пунктове на агенцията за по-сериозен контрол.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА