ЦОРХВ: Екзотичните видове животни в зоопарка да останат изолирани

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Експерти от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) препоръчват грижите, свързани с опазването здравето на екзотичните и ценни животни, ситуирани на територията на Зоопарк–София следва да продължат и не препоръчва отварянето им за посетители до трайното подобряване на епидемичната ситуация с COVID-19 в  България, се посочва в оценка на риска за възможността заразата да влезе и сред животните. Според учените специално внимание трябва да се обърне на онези видове с по-висок риск, за които е известно, че са податливи или вероятно податливи поради генетична близост до хората, т.е. Сhiroptera, фелиди (и други месоядни животни), копитни, мустелиди и примати.

Оценките на риска от Covid-19 за тези групи трябва да включват разглеждане на допълнителни протоколи в подкрепа на здравето и биологичната сигурност на животните, които трябва да бъдат въведени в допълнение към протоколите за обществено управление на Covid-19 инфекцията. Публичният достъп до тези високорискови видове трябва да бъде свързан с регионалните нива на циркулиращ вирус и ако се увеличи регионалното ниво на риск и ограничения, тогава трябва да се предотврати и достъпът до високорискови видове. От друга страна при по-малките страни като България тенденцията на развитие на епидемията от COVID-19 се вижда и оценява по-добре на седмична база. Процентът диагностицирани на седмична база позитивни тестове за COVID-19 бавно нараства в момента до 1.5% при 0.7% и 0,5% от предишните седмици на месец юли 2021г.

Освен това все още твърде много малко неща знаем все още за COVID – 19 инфекцията и трудно е да прогнозира какво предстои да се случи. Хипотезата според епидемиолозите е, че ни предстои ръст подобен на този през есента на 2020 г., като въпросът е дали растежа ще се ограничи до около 1500-1600 случая седмично, както бе тогава или ще е по-висок. От една страна сега имаме около 1 млн. от населението, ваксинирани с две дози, 400 хил. излекувани, вероятно поне още 1- 1,5 млн. преминали през COVID – 19 инфекция без да са регистрирани. От друга странаимаме няколко пъти по-заразен “делта” вариант на COVID – 19 вируса в сравнение с миналата година.Таргетните (прицелните групи) се очаква да бъдат младежите (12-18г. възраст) и хората над 60г. Те са и най слабо обхванати от ваксинационната кампания, но са и най-честите посетители на зоологическата градина по линия на семейния хабитус (дядо, баба, внуче).

От ЦОРХВ казват още, че за онези видове, които понастоящем се считат за по-малко податливи (напр. птици, риби и влечуги), следва да се прилагат вече действащите стандартни политики на зоопарка, наред с допълнителни стъпки за смекчаване на Covid – 19 инфекцията по отношение на публичното управление, както във всяка друга сграда в зоологическата градина.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА