Тестват 12 сорта сливи как ще се справят с новия климат

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В Института по земеделие в Кюстендил поставят акцент на подходящата подложка на овошките

Нови сортове сливи и сортоподложкови комбинации при череша се превръщат във вариант за преодоляване на неблагоприятните климатични условия, които са валидни през последните 5-10 години, коментира проф. д-р Димитър Сотиров от Института по земеделие – Кюстендил, част от Селскостопанска академия. Обект на проучванията са 12 нови сорта сливи, интродуцирани след 2000 г., като основният акцент на изследванията е влиянието на подложката. Целта е да се види коя подложка е най-добре адаптирана към променящите се климатични условия. От показателите, които са изследвани, най-важен, съобразен с целите на Националната научна програма „Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот“ (ННП-ХРАНИ), е реакцията към абиотичен стрес. Може ли чрез подбор на определени сортове и сортоподложкови комбинации да се повлия за преодоляването на негативните тенденции, е основният въпрос, който трябва да решават учените от Института по земеделие – Кюстендил. Критичните фактори при отглеждането са абсолютните минимални максимални температури на въздуха. Но най-същественият фактор, който ограничава развитието на овощарството – това са късните пролетни слани. През последните години всяка втора е критична за района на Кюстендил. В четирите години на изследване, докато трае програмата, е имало ниски температури на въздуха през вегетационния период през ноември, декември и януари, но нормални за презимуване, не е имало критични температури. Направено е проучване на сортове в лабораторни условия при три прага на замразяване – минус 15, минус 20 и минус 25 градуса. В реалността обаче температурата може да се понижи най-много до минус 15 и минус 18 градуса. Резултатите в Института в Кюстендил показват, че при почти всички от сортовете слива няма измръзване. При сортовете слива 40% от завръза оцелява и се развива след това нормално и дава нормална реколта. При черешите резултатите показват, че върху българските традиционни, местни подложки, дърветата издържат студовете. Проф. д-р Сотиров припомни 2021 г., която беше критична като температури и при някои от сортовете не е имало плод, именно заради късните пролетни мразове. Въпреки това средните резултати са добри. Доказва го стандартът Стенлей при сливите, който неслучайно е стандарт, защото се е доказал през последните десетки години. Всички сортове, които екипът в Кюстендил е проучвал, са едроплодни.

„Нашата цел е да тестваме различните сортове и сортоподложки, за да сме в полза на фермерите. Средно за периода на изпълнение на ННП най-висок добив имаме  при сорт череша Бинг върху махалебкова подложка – селекция на Института по земеделие – Кюстендил, от нашия регион, която е проучена много добре.“ – коментира проф. д-р Сотиров.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА