Проф. Димитър Сотиров: Черешите са най-атрактивни за нова овощна градина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Интерес към българската продукция имат италиански фирми, коментира проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил

От година на година желаещите да се занимават с овощарство намаляват, констатира заместник-директорът на Института по земеделие в Кюстендил проф. Димитър Сотиров специално за Агрозона. „От година на година желаещите за създаване на нови овощни насаждения намаляват, постоянно чуваме, че някой иска да се отърве от градината си, да я продаде, но все пак има още смелчаци, но са по-малко в сравнение с преди 10 години“, коментира проф. Сотиров.

„За района на Кюстендил, пък и за страната, най-атрактивна си остава черешата, защото при нея реколтата се получава в рамките на 1-2 месеца, реализира се на момента, има апетит към нея от страна на външни търговци, основно италиански фирми изкупуват продукцията“, каза проф. Сотиров.

Според него черешите поддържат цена, която много често не удовлетворява производителите, но все пак реализацията е малко по-гарантирана в сравнение с другите плодове. „При ябълката трябва да има плодохранилища, за да могат стопаните да задържат плода, за да могат да го реализират в продължение на поне половин година, през целия есенно-зимен период. Сливата пък отива основно за преработка и там цената е много по-ниска“, направи анализ заместник-директорът на Института по земеделие – Кюстендил.

По думите на специалиста интерес от страна на стопаните се отбелязва към всички сортове типа на хрущялките, но сортът „Ван“ все още е стандарт за качество при черешовите насаждения. „Това е стар сорт, но не отстъпва по вкусови показатели, няма сорт, който все още да го превъзхожда“, коментира проф. Димитър Сотиров. И допълни: „Интересен сорт е и „Съммит“ или „Сумит“, който също наподобява вкусовите качества на „Ван“, с много атрактивна форма. За Кюстендилския регион търсене отбелязва и сортът „Дроганова жълта череша“. Тя ражда всяка година, понеже се развива малко по-късно и цъфти по-късно и е студоустойчива. „Козерска“ също е актуална за региона на Кюстендил и има много атрактивен плод. „Данелия“ е сорт на института, който отива към ранните сортове, малко след „Бигало Бюрла“. Много добре се проявява, издържа на късните пролетно студове, дава плод всяка година“, каза още Сотиров.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА