OIE призовава за глобални действия срещу АЧС

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Необходими са глобални усилия, за да се спре разпространението на болестта, предупреждават две организации

Призивът за глобални действия срещу африканската чума по свинете (АЧС) беше пуснат тази седмица, както от Световната организация за здраве на животните (OIE), така и от Организацията на ООН за храни и земеделие (FAO).
Свинското е най-консумираното месо в света, като представлява 35,6% от глобалната консумация на месо. През последните години африканската чума по свинете (AЧС) – която може да доведе до 100% смъртност при свине – се превърна в основна криза за свинския отрасъл, причинявайки огромни загуби в популациите от свине и генерирайки драстични икономически последици.
В момента чумага засяга няколко страни от Африка, Азия и Тихия океан и Европа и няма ефективна ваксина, болестта не само възпрепятства здравето и хуманното отношение към животните, но има пагубно въздействие върху поминъка на фермерите.

“Днес 51 държави са засегнати от африканска чума по свинете. На фона на трудната ситуация, създадена от COVID-19, АЧС  продължава да се разпространява, засилвайки настоящите здравни и социално-икономически кризи”, заяви д-р Матю Стоун, заместник генерален директор на OIE по международните стандарти.

Много страни, засегнати от АЧС, нямат достатъчно човешки, финансови или технически ресурси за бързо откриване, реагиране и овладяване на болести по животните.

„В този глобализиран свят, където болестите могат бързо да се разпространяват през границите, е необходимо своевременно споделяне на най-новата научна информация, международното сътрудничество и уведомяване за АЧС, за да се предотврати трансграничното разпространение и да се сведе до минимум въздействието“, заяви заместник генералният директор на ФАО Мария Елена Семедо. Въз основа на опита на дългогодишното сътрудничество между OIE и FAO за управление на рисковете, свързани със здравето на животните, съвместната Глобална рамка за прогресивен контрол на трансграничните болести по животните (GF-TAD) разработи Глобалната инициатива с цел: насърчаване на национални, регионални и глобални партньорства, за засилване на мерките за контрол и за свеждане до минимум на въздействието на това сложно и предизвикателно заболяване.

Инициативата за глобален контрол на АЧС цели:

  1. Подобряване на капацитета на държавите да контролират (предотвратяват, реагират, ликвидират) ASF, като използват Международните стандарти на OIE и най-добрите практики, които се основават на най-новата наука.
  2. Създаване на ефективна рамка за координация и сътрудничество за глобалния контрол на АЧС.
  3. Улесняване на непрекъснатостта на бизнеса, като се гарантира безопасно производство и търговия с цел защита на хранителните системи.

АЧС, Белгия, Agrozona.bg

В световен мащаб  разпространението на АЧС представлява заплаха за продоволствената сигурност, икономическото и селското развитие. Заболяването представлява бариера пред селскостопанския сектор, за да достигне пълния си потенциал, да създаде заетост и да облекчи бедността и действа като възпиращ за инвестициите в свиневъдния сектор. Глобалният контрол на АЧС ще допринесе за постигането на целите на ООН за устойчиво развитие, по-специално цели 1 (без бедност) и 2 (нулев глад).

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА